Na Moyzesovej mali svoje centrá kresťania i židia
O secesnom nájomnom dome (č. 52) na rohu Moyzesovej a Alžbetinej advokáta Vojtecha Keménya sme už písali. Na pohľadnici z roku 1913 je však zobrazený komplexne s dvomi arkiermi na jeho západnej fasáde aj s pohľadom do Alžbetinej ulice. Do jeho suterénu (vchod vpravo) sa v roku 2007 presťahovala vyše storočná lekáreň z náprotivného rohového domu.
Zaujímavý secesný dom (Moyzesova č. 50) dal v roku 1910 postaviť kráľovský hlavný technický radca a prednosta Štátneho stavebného úradu v Košiciach Emil Palinszky. Palinszky padol ako dôstojník rakúsko-uhorskej armády na fronte prvej svetovej vojny a dom vlastnila jeho vdova Anna až do roku 1948, kedy bol skonfiškovaný štátom a neskôr patril rektorátu UPJŠ. V budove dlho býval známy sudca a turistický funkcionár Jozef Móricz a tabulárny sudca Mikuláš Kriško…
Dlhodobý seriál Premeny Košíc poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, bývalého riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Pozdĺžna fasáda nárožného domu č. 54 má na prízemí dva bočné vstupy do lekárne „Rákóczi“. Prízemný dom č. 62 aj stavba za ním smerujúca do dnešnej Timonovej ulice sú na historickej pohľadnici z roku 1909 zobrazené v čase, kedy patrili Katolíckemu tovarišskému spolku. Budovu postavili po roku 1850. Prvým majiteľom domu bol Šimon Adler, v 80. rokoch 19. storočia už jeho vnuk, advokát Bartolomej Ganczfried.
V roku 1887 založil aj v Košiciach podľa vzoru nemeckého sociálneho reformátora a kňaza Adolfa Kolpinga Katolícky tovarišský spolok, ktorého cieľom bolo vychovávať učňovskú a remeselnícku mládež v duchu kresťanských ideí, starať sa o ich kultúrne, telesné a sociálne potreby. Pri zrode spolku stál košický kanonik Jozef Répászky a v tom čase mladý kaplán a katechéta, neskorší kanoník a pápežský prelát Ľudovít Konrády.
Pre potreby spolku bola v roku 1896 zakúpená vyobrazená budova, v ktorej zriadili v roku 1898 kaplnku Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, a z východnej strany v roku 1906 pribudovali slávnostnú dvoranu. Vzbudzuje dojem poschodovej stavby, ale za jej eklektickou fasádou je iba jeden veľký priestor s vysokým stropom. Dvorana je dielom staviteľa Jána Balogha, ktorý bol od roku 1903 svetským podpredsedom košického Katolíckeho tovarišského spolku.
[ad][/ad]Vpravo je zachytená časť domu č. 64. Budovu postavili v druhej polovici 50. rokov 19. storočia. Pôvodným majiteľom bol staviteľ Ján Molnár, ktorý v roku 1868 postavil malú synagógu pre ortodoxných židovských veriacich. Stála do roku 1926 východne od neologickej synagógy (dnes Moyesova č. 66). Od roku 1895 dom patril jeho dcére Márii a zaťovi Jurajovi Diviaczkému. V roku 1919 sa majiteľom stal lekárnik a obchodník s vínom Viliam Moskovics a v roku 1934 obchodník so železom František Oelschläger. Dom dnes patrí Technickej univerzite.
Sála bola vybavená aj javiskom a od svojho vzniku bola významným stánkom košickej osvety. Konali sa tu spoločenské podujatia, ktoré organizovali košické maďarské spolky a organizácie kresťanského zamerania.
Dňa 25. decembra 1926 tu otvorili v poradí štvrté košické kino „Apollo“. V 30. rokoch už malo názov „Elite“ a jeho posledným prevádzkovateľom bol Eugen Necela. Kino nebolo ozvučené a 1. marca 1937 jeho činnosť ukončili. V budove mal svoje sídlo aj turistický odbor „Kolping“, ktorý založili 20. mája 1930 pri košickom Katolíckom tovarišskom spolku. V čase svojho vzniku mal turistický odbor 106 členov. V dome bol aj hostinec. V roku 1948 sa budova dostala pod národnú správu.
Od roku 1945 sídlil v priestoroch budovy tzv. Športový dom, ktorý prevádzkoval Športový klub Jednota pod vedením kňaza Antona Harčara. Od 60. rokov malo v tomto komplexe časť priestorov košické televízne štúdio. V polovici 90. rokov ich muselo uvoľniť a budovy získala naspäť rímskokatolícka cirkev.
Nadstavbu uskutočnil staviteľ Ing. Gejza Martončík.
Čítajte aj:
- Na výstavbu gréckokatolíckeho chrámu prispel aj gróf Dionýz Andrássy
- Premeny Košíc: Gréckokatolícky chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky
- Majiteľa „Domu družby“ popravili košickí fašisti
- Budovy na Moyzesovej stavala cirkev i majetní Košičania
- Škôlku mníšok dominikánok považovali za najlepšiu v meste