Slováci môžu pomenovať exoplanétu
Slovenská verejnosť môže pomenovať exoplanétu a jej materskú hviezdu premietajúcu sa v súhvezdí Lýra. Na výber má 12 dvojíc názvov, hlasovanie trvá do 31. októbra. Informoval o tom organizačný výbor projektu IAU100 NameExoWorlds na Slovensku.
Projekt IAU100 NameExoWorlds vznikol pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) a dáva možnosť ktorejkoľvek krajine na svete pomenovať vybranú exoplanétu a jej materskú hviezdu. V prvom kole, trvajúcom do 31. augusta, prihlásili Slováci do súťaže takmer 540 návrhov. Národná komisia z nich do druhého, finálového kola, vybrala dvanásť dvojíc.
[ad][/ad]Verejnosť sa tak môže rozhodnúť medzi postavami slovanskej mytológie, akými sú Svarog, Vesna, Svarožič či Živa alebo slovenskými zemepisnými názvami Hornád, Váh, Gerlach, Kriváň či Velická. Slovenské rozprávky zastupujú Atalienka s Valibukom a Plavčík s Vratkom, flóru zase Kamilka s Margarétkou a Čučoriedka s Lipou. Finalistov dopĺňajú typické slovenské pokrmy Parenica a Haluška a staroslovanské pomenovania Slnka a Jupitera Chasoň a Kráľomoc. „Vždy sa vyberá dvojica mien, jedno pre exoplanétu, druhé pre materskú hviezdu,“ upozornil predseda organizačného výboru projektu na Slovensku Jaroslav Merc.
Prvý krát v histórii
„Mnoho velikánov slovenskej histórie, akými sú napríklad Milan Rastislav Štefánik či Ľudovít Štúr sa do výberu nedostali, pretože už svoje vesmírne objekty „majú“, a to dokonca v našej Slnečnej sústave. Okolo Slnka totiž obiehajú planétky, ktoré nesú ich mená. Z rovnakého dôvodu nemôže „slovenská” exoplanéta niesť pomenovanie po niektorých postavách zo slovanskej mytológie, napríklad Perúnovi či Radegastovi,“ informoval organizačný výbor s tým, že dôležitým kritériom pri výbere konečných nominantov bola aj spoločná téma. V rámci nej musí byť „možné vyberať ďalšie mená pre telesá, ktoré by v danom systéme mohli byť objavené v budúcnosti,“ doplnil.
„Slovensko dostalo možnosť pomenovať exoplanétu a jej materskú hviezdu vôbec po prvýkrát v histórii,“ poznamenal národný koordinátor pre vzdelávacie aktivity IAU na Slovensku Rudolf Gális z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. „Táto súťaž je skvelou možnosťou predstaviť krásy a záhady vesmíru širokej verejnosti a tiež zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu a aktívne spoznávanie sveta, v ktorom žijú,“ dodal.
Riadiaci výbor IAU100 NameExoWorlds vybral pre Slovensko exoplanétu s označením HAT-P-5. „Obieha okolo hviezdy podobnej Slnku nachádzajúcej sa vo vzdialenosti 990 svetelných rokov. Ide o planétu, ktorá sa podobá na Jupiter, je len o 6 % ťažšia, obehne však okolo svojej hviezdy za 2,8 dňa. „Slovenská“ exoplanéta a jej materská hviezda sa premietajú do súhvezdia Lýra, neďaleko druhej najjasnejšej hviezdy severnej hviezdnej oblohy Vega,“ doplnil organizačný výbor.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.