Inváziu v lete 1968 na východe Slovenska približuje výstava v Tabačke
Dokumenty približujúce obsadenie Košíc sovietskymi vojakmi v auguste 1968 sprístupnili od utorka 21. augusta na výstave v košickej Galérii Tabačka. Ide o dobové fotografie, karikatúry, básne či vydania novín.
Na výstavu nadviaže konferencia nazvaná Okupácia Košíc a východného Slovenska – august 1968, ktorá sa bude konať 7. septembra v Tabačke Kulturfabrik. Organizátormi sú občianske združenie Charta 017 a Košický samosprávny kraj (KSK).
[ad][/ad]Okupáciu priblíži film i fotografie
„Zamerali sme sa na naše mesto preto, lebo Košice boli v auguste 1968 v Československu po Prahe druhým mestom najviac postihnutým inváznymi vojskami. Dohromady aj s okolím v prvých dňoch invázie tu bolo až 11 obetí,“ uviedol pre novinárov Štefan Lazorišák z Charty 017.
Fotografie, dokumentujúce pouličné nepokoje a odmietanie cudzích vojsk zo strany verejnosti, sú z jeho osobného archívu, u mnohých snímok nie je známy autor. Súčasťou prezentácie je aj premietanie krátkeho filmu o okupácii mesta.
Výstava potrvá do 7. septembra, kedy sa bude konať konferencia o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa zameraná na Košice a východ Slovenska z rôznych pohľadov. Na podujatie prídu historici a publicisti nielen zo Slovenska, ale aj Česka a Maďarska.
„Hlavne chceme zverejniť materiály pre ľudí, ktorí nie sú dosť informovaní o tých tragických udalostiach, a pre mladú generáciu, ktorá si možno ani neuvedomuje, čo sa tu v lete 1968 odohrávalo a ako veľmi sme boli poškodení,“ povedal Lazorišák. Septembrový termín bol podľa ďalšieho člena Charty 017 Michala Kravčíka vybratý aj s ohľadom na školy, resp. začiatok školského roka.
Posolstvo pre mladšiu generáciu
Predseda KSK Rastislav Trnka podporil takéto podujatia s tým, že daná téma je podľa neho trochu v úzadí a málo sa komunikuje, najmä pre mladých ľudí. „Rok 1968 a vpád vojsk Varšavskej zmluvy znamená boj demokracie a totality, a myslím si, že tento boj v rôznych formách pokračuje až dodnes. Považujem za viac než potrebné, aby sa o týchto témach rozprávalo, aby aj tie mladšie generácie, ktoré nezažili toto obdobie, vedeli o nich čo najviac,“ konštatoval.
Charta 017 pri príležitosti 50. výročia invázie vydala vyhlásenie. V ňom okrem iného žiada Národnú radu (NR) SR vyhlásiť 21. august za pamätný deň obetí okupácie Československa v roku 1968 a 21. jún za pamätný deň odchodu okupačných vojsk Sovietskej armády z Československa v roku 1991.
(TASR, PS)foto: Veronika Janušková [article slug=”misko-hamrak-zomrel-lebo-bol-dobre-vychovany”][/article]
Čítajte aj:
- Stretnutie Dubčeka s Brežnevom tajne natočil Laco Šidelský
- Historici našli neznáme obete okupácie. Sú medzi nimi aj Košičania
- Aj v Košiciach si pripomenieme okupáciu 1968
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.