Sú vysoké stovky metrov. Desiatka najvyšších sôch sveta, ktoré lámu všetky rekordy
Súboj krajín o prvenstvo v tom, kto bude mať na svojom území najvyššiu sochu sveta, môžeme v dnešnej dobe považovať svojim spôsobom aj za „svetovú disciplínu“.
Najčastejšími námetmi sú buď nábožensky významné postavy alebo podobizne reprezentujúce významné okamihy v histórii rozličných krajín. Niektoré sú staršie a pochádzajú z minulého storočia. Iné vznikli len pred pár rokmi. Ich impozantnosť na fotografiách vás možno presvedčí, aby ste ich navštívili aj v skutočnosti.
10. Awaji Kannon – Japonsko
Awaji Kannon, nazývaný tiež Obrovský kannon svetového mieru, meria 80 metrov. Zrodil sa v roku 1982, kedy boli jeho brány otvorené aj verejnosti. O výstavbu sa finančne postaral japonský podnikateľ spolu so svojou ženou. Až do svojej smrti sa o sochu, pod ktorou sa nachádzalo aj múzeum či jeho osobná zbierka pokladov zo sveta, vzorne staral a snažil sa poskytnúť príjemné miesto pre veriacich aj turistov.
Krátko po smrti jeho ženy v roku 2006 bolo múzeum zatvorené a monument od daného času už len chátra. V konečnom dôsledku museli zakázať aj vstup k nemu z dôvodu nebezpečenstva, ktoré rozpadajúca sa socha predstavuje.
9. Matka vlasť volá – Rusko
Síce táto socha nie je najvyššou zo všetkých na Zemi, meria „iba“ 85 metrov, no stále si drží svoje unikátne prvenstvo. Je najvyššou sochou ženy vo svete a s určitosťou najvyššou sochou v Európe. Nachádza sa na Mamjovej mohyle vo Volgograde a tvorená je železobetónovou konštrukciou. Zobrazuje antickú bohyňu víťazstva Niké a odkazuje na výhru, ktorú si vydobyli sovietske vojská v bitke o Stalingrad. So svojou váhou 8-tisíc ton, ale spôsobuje nemalé vrásky na tvárach kompetentných.
Podľa prieskumov sa od roku 1959, kedy vznikla, vychýlila o niečo vyše 20 centimetrov, čo vedie k jej spontánnemu pádu. To je podmienené nedostatočným ukotvením monumentu do zeme, nakoľko je fixovaná v podstate len svojou vlastnou váhou.
[ad][/ad]
8. Dai Kannon v Kita no Miyako parku – Japonsko
Socha Dai Kannon je umiestnená v parku na severe krajiny v oblasti nazývanej Hokkaido. Prvá zmienka o tom, že by na danom mieste malo vzniknúť čosi tak krásne, je z roku 1975, kedy sa začalo s jej plánovaním. Neskôr v roku 1989 bola otvorená a tešila sa svojej obľube.
V súčasnej dobe je vyhľadávaným modlitebným miesto, ale aj atrakciou. Ukrýva v sebe 20 poschodí, výťah, panoramatickú vyhliadku a meria ohromných 88 metrov.
7. Veľký Budha Thajska – Thajsko
Nádherná socha Budhu v thajskom Ang Thong je vyrobená z cementu a natretá zlatou farbou. Jeho tvár pôsobí obzvlášť pokojným dojmom. Situovaná je v komplexe kláštora Wat Muang. Sediaci Budha s výškou 92 metrov a šírkou 63 metrov predstavuje skutočne obrovský zážitok. Síce je obľúbenou atrakciou regiónu, no v jeho okolí môžu návštevníci nájsť aj múzeum zahŕňajúce zbierku budhistických ceremoniálnych a iných náboženských predmetov.
6. Guishan Guanyin – Čína
Bronzový monument s neobvyklým počtom rúk, na každej strane tela 16, bol postavený v roku 2009 v čínskej provincii Hunan. So svojou výškou 99 metrov je považovaný za 4. najvyšší v Číne, ale svoje miesto si vybojoval aj vo svete, kde je zaradený na 6. miesto. Podobne, ako aj iné budhistické skulptúry, aj táto stojí na piedestále, ktorý tvorí lotosový kvet.
5. Sendai Dai Kannon – Japonsko
Socha Daikannon týčiaca sa nad mestom Sendai v Japonsku je vyobrazením jednej zo štyroch osôb, ktoré sú v budhizme uznávané – Boddhisatva. V tomto prípade ide o ženu, vysokú 100 metrov, ktorá zosobňuje súcit.
V jednej svojej ruke drží drahokam v tvare gule a v druhej nádobu na vodu, v ktorej majú byť ukryté všetky vody múdrosti. Zovňajšok je jasnobiely a turisti či veriaci majú možnosť vstúpiť aj do nej, kde nájdu vyhliadku na krásne mesto Sendai.
4. Ušiku Daibucu – Japonsko
Sochu zobrazujúcu Budhu Amitábha, uznávaného ako vládcu „Západného raja“, môžete nájsť v japonskom meste Ušiku. Jeho výstavba bola ukončená v roku 1993 a kompletná výška aj s podstavcom dosahuje 120 metrov.
V útrobách môžete nájsť napríklad miestnosť plnú sošiek Budhu (odhadom až 3000 kusov), venovať sa starým spisom alebo sa pokochať výhľadom z vyhliadky vo výške 85 metrov. Podľa informácií je hmotnosť tohto monumentu neuveriteľných 4-tisíc ton.
3. Laykyun Sekkya – Myanmar
Výstavba majestatného Budhu, ktorého postupne dopĺňajú aj ležiaci či sediaci Budha, trvala bezmála 12 rokov. Samotná socha má 116 metrov a stojí na podstavci s výškou 13,4 metra. Okrem toho, že je v značnej miere vyhľadávanou turistickou atrakciou, miesto, na ktorom sa nachádza je tiež považované za sväté a vyhľadávané v prípade modlitieb.
Zobrazuje podobizeň Budhu Shakyamunia, ktorý je uznávaným duchovným vodcom a zakladateľom budhizmu. Vystavaný bol najmä z príspevkov miestnych a možno aj tento fakt vysvetľuje, prečo stavba trvala tak dlho.
[ad][/ad]
2. Spring temple Budha – Čína
Niekdajšia najvyššia socha sveta, nachádzajúca sa v čínskom mestečku Zhaocun, započala svoju výstavbu ešte v minulom storočí roku 1997 a dokončená bola v roku 2008. Výsledkom 11-ročnej práce je obrovská 128 metrov vysoká socha Budhu, ktorá zároveň stojí na 20 metrov vysokom podstavci v tvare lotosu.
Ten je osadený na streche spomínaného kláštora, ktorý čo sa týka interiéru, zatiaľ stále nie je kompletne dokončený. K soche sa môžete dostať prostredníctvom obrovského množstva schodov alebo pohodlne, minibusom. Cena výstavby komplexu sa odhaduje na takmer 50-miliónov eur, z toho cenu sochy tvorí len niečo vyše 16-miliónov eur.
1. Socha jednoty – India
Novou najvyššou sochou na svete sa len pred nedávnom stala Socha jednoty, znázorňujúca Sardára Patéla. Ten je významnou osobnosťou samotnej Indie, v minulosti bojujúcej za svoju nezávislosť spod britskej nadvlády.Socha je vysoká neuveriteľných 182 metrov a jej výstavba trvala päť rokov. Financie na jej výstavbu boli vyčíslené vo výške 379 miliónov eur.
Bronzová socha je vystavaná v indickom štáte Gudžarát a jej súčasťou je dokonca aj vyhliadka nachádzajúca sa v hrudi velikána. Odhalená bola 31. októbra 2018 a odvtedy sa týči nad blízkou riekou Narmada.
(TASR, ROČ)
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.