J. Mazák: Súdne prieťahy v rodinnom práve sú nebezpečným fenoménom
Súdne prieťahy v rodinnoprávnej oblasti, ktorá zahŕňa hlavne starostlivosť súdu o maloletých, sú nebezpečným fenoménom a treba voči nemu prijať opatrenia. Po stretnutí s tzv. vymazanými rodičmi to skonštatoval predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
Ten sa vo štvrtok online stretol s členmi občianskych združení a iniciatív, ktoré upozorňujú na dlhoročné problémy súvisiace s porušovaním ústavných práv a medzinárodných dohovorov v rodinnoprávnej agende. Hlavnou témou diskusie bolo rozhodovanie súdov vo veciach starostlivosti súdu o maloletých s dôrazom na zbytočné prieťahy v konaní. „Zbytočné prieťahy v rodinnoprávnej agende, ktorá zahŕňa hlavne starostlivosť súdu o maloletých a výkon rozhodnutia, sú nebezpečným fenoménom, proti ktorému sa musia prijať dovolené legislatívne a výkonné opatrenia na všetkých úrovniach,“ myslí si Mazák.
[ad][/ad]Súdna rada však na riešenie problému nemá dostatočné kompetencie. Nemá oprávnenie výraznejšie vstupovať do postupov rodinnoprávnych súdov. Pomôcť by však mohol podľa Mazáka zvýšený a každodenný dohľad predsedov jednotlivých súdov. „Ako predseda Súdnej rady trvám na tom, aby zodpovednosť za také prieťahy uplatňovali predsedovia súdov a sudcovské rady. Ak nekonajú tak, ako by mali, tak je možné uvážiť ďalšie postupy vrátane postihu týchto funkcionárov súdov,“ upozornil Mazák.
Súdna rada napriek tomu chce riešiť otázky zbytočných prieťahov. Zákon o Súdnej rade obsahuje zákonný základ na to, aby mohla pôsobiť ako verejná kontrola efektívneho rodinnoprávneho súdnictva. „Na to, aby sme v Súdnej rade dokázali tieto zámery uviesť aj do praxe, bude nevyhnutné, aby bol určený zodpovedný zamestnanec Kancelárie Súdnej rady, ktorý by sa venoval len rodinnoprávnej agende, sledoval zbytočné prieťahy, prístupy predsedov súdov, najmä k nálezom Ústavného súdu, analyzoval revízne správy a pravidelne o tom informoval Súdnu radu,“ uzavrel predseda Súdnej rady.
(TASR)
[ad2][/ad2] [article-list slug=’jan-mazak-text-v-ktorom-mi-niektori-sudcovia-vyjadrili-nedoveru-je-nekonkretny,jan-mazak-bezuhonni-sudcovia-mlcali-aj-ked-vedeli-o-korumpovani-uplatkoch-inych-nekalych-praktikach’][/article-list]
Odporúčané články
Pôsobil v mnohých krajinách sveta a zakotvil v Košiciach. Generálny riaditeľ Národného divadla Košice získal prestížnu cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla. Toto vyznamenanie sa zväčša odovzdáva umelcom pri príležitosti významného životného jubilea. Ocenená je tak práca a tvorba, ktorú priniesli spoločnosti a divákom.
Študenti tvoria špecifickú kategóriu, keďže prahnú väčšinou po štýlových novinkách na trhu. Či už ide o stredoškolákov pripravujúcich sa na maturitu alebo vysokoškolákov, darčeky pre nich musia byť praktické, technologicky vyspelé alebo musia pomáhať pri relaxácii a sebarozvoji. Prinášame tipy na darčeky, ktoré sú ideálne pre študentov a dajú sa kúpiť v Košiciach alebo objednať s rýchlym dodaním.
S prvými zmenami počasia prichádza aj prezúvanie letných pneumatík na zimné. Vodiči všetkých vozidiel sú povinní prejsť na používanie zimných pneumatík za presne stanovených podmienok. Za nedodržanie tohto predpisu hrozí motoristom mastná pokuta.