Haváriu indonézskeho lietadla pravdepodobne nikto neprežil
Haváriu indonézskeho lietadla, ktoré sa v pondelok zrútilo približne 13 minút po štarte z medzinárodného letiska v Jakarte, pravdepodobne neprežil nikto z 188 ľudí na palube. Z mora už vytiahli prvé časti tiel obetí.
Šéf indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air uviedol, že pilot krátko po štarte zistil nešpecifikovaný problém a požiadal o povolenie na návrat. Podľa neho malo toto lietadlo technický problém už pri svojom predošlom lete. Problém však vyriešili v súlade s postupmi výrobcu. Indonézsky prezident Joko Widodo nariadil vyšetrovanie nehody.
[ad][/ad]Zmizol z radarov
Indonézske úrady potvrdili, že lietadlo sa zrútilo do Jávskeho mora neďaleko pobrežia v oblasti, kde má hĺbku 30-35 metrov. Boeing-737 Max 8 s kapacitou 210 cestujúcich smeroval na linke JT610 z Jakarty do mesta Pangkal Pinang, metropoly provincie Bangka-Belitung ležiacej na východnom pobreží ostrova Bangka. Naposledy ho lokalizovali pri meste Karawang v provincii Západná Jáva, potom zmizol z radarov a prerušil sa kontakt s posádkou.
Lion Air vznikli v roku 1999. Rýchlo sa rozvíjajúca spoločnosť používa moderné lietadlá vyrobené firmami Boeing a Airbus. Špecializuje sa vnútroštátne lety, v ponuke však má aj niekoľko zahraničných destinácií.
Spoločnosť má na konte zopár incidentov
Lietadlá Lion Airu majú na svojom konte už niekoľko incidentov. Vlani sa jedno zrazilo s lietadlom spoločnosti Wings Air, ktoré pristávalo na letisku Kualanamu na ostrove Sumatra; incident sa obišiel bez zranení. V máji 2016 sa na Medzinárodnom letisku Sukarno-Hatta v Jakarte zrazili dve lietadlá Lion Airu. V roku 2013 stroj Lion Airu riadený ešte neskúseným pilotom zišiel na ostrove Bali z dráhy a zrútil sa do mora, pričom sa rozlomil. Niekoľko ľudí bolo pri tejto havárii zranených.
Pondelňajšia havária je najhorším leteckým nešťastím v Indonézii od decembra 2014. Lietadlo spoločnosti AirAsia sa vtedy zrútilo do mora, pričom zahynulo všetkých 162 ľudí na palube.
[ad2][/ad2](TASR, ROČ)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) v piatok oficiálne spúšťa sezónnu prevádzku cyklobusu. Ako uvádza na svojej webovej stránke, tento rok prichádza vo výrazne rozšírenej podobe – s novými trasami, nástupnými a výstupnými zastávkami a lepšou dostupnosťou rekreačných lokalít. Cieľom je ponúknuť ekologickú a pohodlnú alternatívu pri ceste za aktívnym oddychom.
Mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) začal minútu po polnoci 26. septembra 2025 s postupný nábehom dodávky ústredného kúrenia pre domácnosti, školy, podniky a ďalších svojich odberateľov. Včera o ôsmej hodine ráno sa po 221 dňoch vykurovacia sezóna prerušila, keďže v TEHO vzhľadom na predpoveď počasia pristúpili k prerušeniu dodávok ústredného kúrenia.
Bývalý uznávaný kardiológ Ľubomír Laurinec (70), ktorý v minulosti pôsobil na prestížnych európskych klinikách a podieľal sa aj na liečbe exprezidenta Rudolfa Schustera, sa po odpykaní trestu odňatia slobody ocitol bez domova.