Ústavný súd odmietol sťažnosť mesta Košice v spore o parkovanie s EEI
AKTUALIZOVANÉ
Mesto Košice neuspelo na Ústavnom súde (ÚS) SR so sťažnosťou v prípade sporu s parkovacou spoločnosťou EEI. Týka sa to neodkladného opatrenia, ktoré vydal Okresný súd Košice II vlani v máji na základe žaloby spoločnosti EEI.
Podľa opatrenia musí mesto poskytovať parkovacej firme súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného v zmysle nájomnej zmluvy z júla 2012 a jej dodatkov, a to až do jej skončenia alebo právoplatnosti prípadného súdneho rozhodnutia o jej neplatnosti.
Zjavne neopodstatnenú
Mesto podalo ústavnú sťažnosť pre uznesenie košického krajského súdu, ktorý ako odvolací súd v októbri 2019 potvrdil rozhodnutie okresného súdu o neodkladnom opatrení. Mesto namietalo porušenie práva na súdnu a inú právnu ochranu a práva na spravodlivé súdne konanie. O ústavnej sťažnosti rozhodoval 1. júla štvrtý senát ÚS SR, ktorý ju odmietol ako „zjavne neopodstatnenú“. Informácie potvrdila hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.
„Mesto Košice tak nemalo možnosť oboznámiť sa s jeho odôvodnením. Po doručení predmetného uznesenia a oboznámení sa s obsahom jeho odôvodnenia k tomu zaujmeme stanovisko,“ dodal magistrát. Parkovacia firma vníma rozhodnutie ÚS ako príležitosť ukončiť právne spory a spoločne sa pustiť do hľadania riešení parkovania a statickej dopravy v Košiciach.
Ako v reakcii uviedlo mesto Košice, bližšími informáciami k rozhodnutiu ÚS nedisponuje, keďže mu uznesenie o odmietnutí ústavnej sťažnosti doposiaľ nebolo doručené.
„Veríme, že aj toto rozhodnutie povzbudí mesto Košice k tomu, aby sme si spoločne sadli za rokovací stôl, hľadali riešenia a právnymi spormi nezaťažovali Košičanov,“ uviedla spoločnosť EEI s tým, že na takéto rokovania s mestom je pripravená.
V spore o prevádzkovanie parkovacích miest sa obe strany obrátili na súd. Mesto prijalo všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého sa od 1. januára 2019 stalo výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania. EEI s tým nesúhlasí a argumentuje nájomnou zmluvou, podľa ktorej má byť ich prevádzkovateľom až do roku 2022. Mesto označuje zmluvu z roku 2012 za neplatnú, definitívny súdny verdikt v tejto veci zatiaľ nepadol.
(TASR)
[ad][/ad]
Odporúčané články
Neslávne známy podjazd pri katastrálnom úrade v Barci je po 20 rokoch opravený. Podjazd bol opätovne spustený 7. novembra 2025. Roky bol bremenom MČ Barca, aj keď spadá do oblasti MČ Juh a dlho sa riešilo aj určenie jeho vlastníka. Registráciou občianskeho združenia Zachráňme podjazd sa zabezpečilo odstránenie havarijného stavu. Električková trať, ktorá na ňom prechádza, stále čaká na opravu.
Akademická únia v Oxforde (AUO) a Európske obchodné zhromaždenie v Oxforde (Spojené kráľovstvo) je inštitúcia s viac ako 25-ročnými skúsenosťami s oceňovaním vynikajúcich podnikov a lídrov zo 74 krajín.
Výber vianočného darčeka pre muža by mal v sebe spájať funkčnosť, technológiu alebo praktické využitie v rámci voľnočasových aktivít. Či už ide o darček pre partnera, otca alebo syna, vhodná voľba spája kvalitu spracovania a súčasné trendy.