Povrchová voda je náročnejšia na úpravu
Je známe, že Žitný ostrov je najväčšou prirodzenou zásobárňou podzemnej vody v strednej Európe a pitnou vodou by dokázal zásobovať viac ako 13,5 mil. obyvateľov. Slovenská republika je množstvom zásob podzemných vôd na druhom mieste v Európe, len pre zaujímavosť – na prvom je náš sused, Rakúsko.
Denné hygienické minimum spotreby vody je na Slovensku stanovené na 80 litrov za deň, v súčasnosti má klesajúcu tendenciu vyvolanú najmä používaním novších domácich úsporných spotrebičov, ale aj stúpajúcou cenou pitnej vody. Vodné bohatstvo Slovenska nezriedka vyvoláva otázky, prečo sa za pitnú vodu, keďže jej máme viac ako dostatok, platia také sumy.
Pitná voda je podľa zákona č.514/2002 Z.z. o ochrane zdravia ľudí definovaná ako voda:
- v pôvodnom stave alebo po spracovaní určená na pitie, varenie, prípravu potravín alebo iné domáce účely bez ohľadu na jej pôvod a na to, či bola dodaná z rozvodnej siete, cisterny alebo ako voda balená do spotrebiteľského balenia,
- používaná v potravinárskych podnikoch pri výrobe, spracovaní, konzervovaní alebo predaji výrobkov alebo látok určených na ľudskú spotrebu.
Pitná voda musí byť zdravotne bezchybná, to znamená – ak ani pri trvalom požívaní alebo používaní nezmení zdravotný stav ľudí prítomnosťou mikroorganizmov a organizmov a látok ovplyvňujúcich zdravie ľudí akútnym, chronickým alebo neskorým pôsobením, ktorej vlastnosti vnímateľné zmyslami nezabraňujú jej požívaniu alebo používaniu.
Kvalita pitnej vody sa hodnotí na základe výsledkov rozborov vody z vodovodnej siete, povrchovej surovej vody a podzemnej surovej vody.
Vráťme sa na východ
Aj keď je Slovensko bohaté na podzemné zdroje vody, východné Slovensko na rozdiel od západného a stredného Slovenska má k dispozícii najmä povrchové vody, čo sa tiež odráža v konečnej cene vody. Povrchová voda je totiž náročnejšia na úpravu. Podzemné vody si zväčša nevyžadujú zložitejšie úpravy a často im stačí len dezinfekcia, ktorá prebieha vo vodojemoch. Pri povrchových vodách je nevyhnutná fyzikálno-chemická úprava.
Na úpravu vody slúžia úpravne vody, v ktorých sa voda upravuje viacerými vhodnými metódami – usadzovanie, čírenie, filtrácia, oxidácia a mnohé ďalšie.
Po zákonom ošetrenej úprave vody sa z úpravní vôd dostáva výtlačnými alebo gravitačnými potrubiami do vodojemu, v tejto akumulačnej stanici sa voda ďalej upravuje dezinfekciou, ktorá spravidla zahŕňa dezinfekciu plynným chlórom, chlórnanom sodným alebo chlórdioxidom. Podmienkou je, aby takto upravená voda nezmenila svoje vlastnosti, ostala zdravotne bezchybná a aby takto ošetrená vydržala čo najdlhšie. Z vodojemu sa voda vodovodným potrubím dopravuje zväčša samospádom do spotrebiska, ktorým je mesto alebo obec.
Vodárenské spoločnosti sú povinné sledovať parametre a kvalitu vody od jej odobrania zo zdroja, úpravu, cez akumuláciu, dezinfekciu až k odberateľovi, nakoľko dodaná pitná voda musí byť zdravotne bezpečná. Systém sledovania kvality pitnej vody je zavedený tak, aby žiaden zo zásobovaných a zásobovacích objektov nebol vynechaný z kontroly. V spoločnosti VVS, a.s., sa odoberie ročne viac ako 20-tisíc vzoriek, v ktorých sa stanoví takmer 330 000 ukazovateľov, sledujú sa všetky ukazovatele kvality vody (vrátane hydrobiologických), ktorými by dodávaná pitná voda mohla byť ovplyvnená.
Voda sa dostáva do druhej polovice procesu – po jej použití sa z nej stáva odpadová voda, ktorá je znečistená rôznym stupňom znečistenia podľa spôsobu, na čo bola použitá. Od spotrebiteľa sa táto odpadová voda odvádza kanalizačným potrubím do čistiarne odpadových vôd. V čistiarni odpadových vôd sa voda prečisťuje mnohostupňovým zložitým procesom, pri ktorom sa sledujú najmä hladiny dusíka a fosforu. Všetky čistiarne odpadových vôd sú sledované správcom vodných tokov.
Slovenským vodohospodárskym podnikom, š.p., ktorý vykonáva kontrolné rozbory vypúšťanej odpadovej vody podľa zákona a sú tiež pod dohľadom Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Po dôkladnom prečistení s dodržaním prísnych parametrov sa voda z čistiarní odpadových vôd vypúšťa do recipienta – do riek, potokov, jazier a iných.
Náklady na udržiavanie kapacity vodných zdrojov, prevádzku úpravní vôd a čistiarní odpadových vôd, náklady na úpravu vody, kontrolu kvality vody, náklady na realizáciu a na prevádzku vodovodnej, kanalizačnej prípojky a kontrolu odberného miesta, realizáciu odpočtu meradla inštalovaného na odbernom mieste, zabezpečenie meradla, výmenu meradla, vystavenie faktúry – všetky tieto oprávnené náklady sa premietajú do ceny vody pre odberateľa pitnej vody a producenta odpadovej vody.
Cena vodného a stočného
Cena vodného a stočného je stanovená na základe ekonomicky oprávnených nákladov, ktoré spoločnosť má. Rozsah nákladov je stanovený vo vyhláške ÚRSO č. 21/2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou v znení neskorších predpisov a je prísne kontrolovaný.
Cena za jeden liter pitnej vody je stanovená na 0,0016 €. Významnú časť nákladov (70 – 80 %) tvoria fixné náklady, ktorých výška nie je závislá od množstva dodávky a spotreby. Medzi dve najvýznamnejšie zložky ceny patria investičné náklady vo forme odpisov a náklady na ľudskú prácu. Oprava poruchy, montáž meradla, realizácie prípojky, likvidácia kalov, odber vzoriek, vyjadrenie k projektovej dokumentácii sú činnosti, ktoré vodárenské spoločnosti denne vykonávajú a vyžadujú si kvalifikovanú odbornú prácu. Mzdové náklady na výkon týchto činností sú nezanedbateľnou súčasťou ceny. Napriek tomu, že žijeme v dobe informatizácie, vodárenstvo je odvetvie, kde ľudský um nemôže byť nahradený robotizáciou.
O cene vody, ale aj o prebiehajúcich projektoch, ako sú Čisté obce, Napojme sa či Prípojka za 1 euro sa zákazníci VVS, a.s., môžu informovať priamo v zákazníckych centrách sídliacich vo všetkých závodoch spoločnosti, zákaznícke centrá navyše ponúkajú mestá Revúca a Snina.
V centre záujmu zákazník
Zákaznícke centrá a call centrum slúžia predovšetkým zákazníkom a na komunikáciu s ním. Priemerná doba prijatia aj vybavenia požiadavky zákazníka bola v uplynulom roku 25 minút, najviac zákazníkov navštívilo zákaznícke centrum v Košiciach, až 12 642 klientov. Call centrum vybavilo v uplynulom roku neuveriteľných 84 257 telefonických požiadaviek klientov, najviac ich bolo prijatých v januári. Jeden referent vybaví denne v priemere až 48 telefonátov, čo znamená, že každých 8 minút bol vybavený jeden telefonát.
Za rok 2018 bolo vo VVS prijatých 51 867 žiadostí a objednávok, vykonaných 17 555 pokladničných operácií a zákazníkom bolo predložených 16 772 odberateľských zmlúv. VVS, a.s., vystavila v roku 2018 približne 300 000 faktúr a prijala 759 reklamácií, z toho bolo riešených 697 reklamácií, 62 bolo zrušených. Opodstatnených a čiastočne opodstatnených bolo 445, neopodstatnených s úlohou 252. Až tretinu reklamácií predstavujú reklamácie na nesprávny stav vodomera