Pamätník na Dargove poškodili vandali
Pamätník víťazstva na Dargove sa stal terčom vandalizmu. Neznámi páchatelia ho posprejovali vulgárnymi nápismi v angličtine a dokonca aj nacistickou svastikou.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tento čin ostro odsúdil a označil ho za „priamu provokáciu namierenú proti našej histórii, našim hrdinom a hodnotám, na ktorých bolo samostatné Slovensko vybudované.“ Podľa ministra ide o súčasť širšieho trendu, ktorého cieľom je oslabovať historické povedomie Slovákov. „Liberáli, progresívci a ich mimovládne organizácie sa postupne snažia prepisovať históriu, oslabovať národnú identitu a spochybňovať tých, ktorí bojovali proti fašizmu,“ uviedol.
„Polícia sa prípadom intenzívne zaoberá a verím, že páchatelia budú v krátkom čase vypátraní a podľa zákona potrestaní,“ povedal minister. Zároveň vyzval verejnosť na obranu historickej pravdy a odmietnutie pokusov o jej prekrúcanie. „Ak nebudeme chrániť svoju históriu a dovolíme, aby ju prepisovali tí, ktorí sa v zahraničí klaňajú cudzím záujmom, stratíme všetko, za čo naši starí rodičia a prastarí rodičia počas druhej svetovej vojny bojovali,“ dodal.
Pamätník víťazstva na Dargove pripomína tvrdé boje, ktoré sa na tomto mieste odohrali počas druhej svetovej vojny. Každoročne sa pri ňom konajú pietne akty na počesť padlých hrdinov. Od 9. decembra 1944 do 18. januára 1945 sa v Slanských vrchoch odohrávali tvrdé boje medzi Červenou armádou a nacistickými jednotkami v rámci operačného plánu Gisela, ktorý schválil Hitler.
Sovieti sa snažili prelomiť obranu a otvoriť si cestu ku Košiciam, no Nemci kládli tuhý odpor. Bitka trvala viac než mesiac a vyžiadala si obrovské straty – približne 4 000 až 5 000 padlých sovietskych vojakov, zatiaľ čo nemecké straty boli výrazne nižšie. Až 18. januára 1945 sa Červenej armáde podarilo priesmyk obsadiť. 18. januára 1945 Červená armáda pokračovala v postupe na Košice, ktoré boli oslobodené 19. januára 1945. Košice sa tak stali prvým oslobodeným veľkým mestom na území Slovenska počas druhej svetovej vojny.
Odporúčané články

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

Symbolickým poklepaním základného kameňa na obratisku Važecká a podpisom zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku z eurofondov sa dnes oficiálne začalo s dlho očakávanou modernizáciou električkovej trate na sídlisku Nad jazerom.

Slovenská pošta pokračuje v transformácii, ktorej cieľom je dlhodobo udržateľný rozvoj spoločnosti, modernizácia poštovej infraštruktúry tak, aby vychádzala v ústrety zákazníkom a uspokojivo napĺňala ich dnešné potreby. V súlade s týmto procesom dôjde v prvej etape k ukončeniu prevádzky 26 pôšt v krajských mestách, a zároveň k posilneniu nástupníckych pôšt.