Na Slovensku diagnostikovali prvý prípad afrického moru u diviaka
AKTUALIZOVANÉ
Africký mor ošípaných (AMO) na území Slovenska diagnostikovali aj u diviaka. Miesto nálezu je v poľovnom revíri v katastri obce Svätuše v okrese Trebišov. O prvom takomto prípade informovalo v pondelok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Zistenie považuje za dôležité, keďže diviak je zdrojom nákazy aj pre domáce ošípané.
„AMO na území Trebišovského okresu sa rozšíril o prvý pozitívny prípad u diviaka. Diviak vykazoval zmeny správania, bol ulovený poľovníkom a následne bola vzorka zaslaná na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene,“ uviedol rezort.
Ako pripomenul, miesto nálezu je od spoločnej slovensko-maďarskej hranice vzdialené približne sedem kilometrov, pričom v oblastiach na maďarskej strane hranice je výskyt AMO u diviačej zveri diagnostikovaný dlhodobejšie. Uvádza, že od začiatku roka sa v Maďarsku objavilo celkovo viac ako 800 pozitívnych prípadov.
[ad][/ad]„Národná expertná skupina pre AMO analyzuje situáciu a prijme opatrenia, pokiaľ ide o manažment lovu najmä z pohľadu zistenia AMO u diviakov, ako možného zdroja nákazy,“ dodáva MPRV SR.
Prvý výskyt AMO na Slovensku zaznamenali koncom júla v domácom chove u ošípaných, a to v okrese Trebišov v obci Strážne a následne vo Veľkom Kamenci. Výskyt nákazy neskôr potvrdili aj v obciach Somotor a Rad. AMO je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich ošípaných a diviakov, ktorá sa nedá liečiť a neexistuje naň vakcína. Človek voči vírusu nie je vnímavý.
Čítajte aj:
- Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozširuje
- Na Slovensku po prvý raz potvrdili africký mor ošípaných
- V Strážnom likvidujú všetky ošípané, dôvodom je prevencia pred šírením afrického moru
Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.