Chcete kvalitne cvičiť? Buďte realisti
Šport buduje v nás sebadisciplínu, vytrvalosť a prispieva k vyrovnanosti a psychickej pohode. Jednou zo základných podmienok úspešného športovania je mať už od začiatku jasný cieľ. Povedať si len to, že začnem behať, je často základom neúspechu. Cieľ by mal byť jednoduchý, dosiahnuteľný a merateľný.
Jednoduchý cieľ určite neznamená aktivitu, pri ktorej vyrazíte do prírody vzdialenej niekoľko sto kilometrov, najať si profesionálneho trénera alebo objednať si posilňovňu, telocvičňu či športový areál. To by mohlo človeka zaťažiť nielen fyzicky, psychicky, ale aj finančne.
Hodinová športová aktivita trikrát do týždňa, to by už mohlo byť ono.
[ad][/ad]Motivujte sa správne
Pre nerealistické očakávania mnohí skončia už po niekoľkých dňoch. Ich telo si ani nestihne na športovanie zvyknúť. Pocítia len únavu, vyčerpanosť, sklamanie, a tým pre nich túžba po lepšej postave i lepšom zdraví hasne. Dať si za cieľ trikrát týždenne desaťkilometrový beh je pre začiatočníka nemožné, no trikrát do týždňa hodinový tréning – to už je celkom dosiahnuteľný cieľ.
Ďalším užitočným pomocníkom v motivácii je merateľnosť. Krokomery, stopky, smart hodinky a mobily s rôznymi športovými aplikáciami môžu pomôcť neustále sa zlepšovať. Ak sa vám na displeji zobrazí počet krokov, ktoré ste prešli, či hodnota kalórií, ktoré ste spálili, a nakoniec váha, ktorú ste zhodili – to všetko vám prinesie veľkú radosť z výkonu.
Tipy na vyváženú stravu
Pravidelné športovanie kladie na naše telo aj vyššie nároky. Týkajú sa našej stravy. Pri zdravom životnom štýle skutočne nie je jedno, čo, kedy a v akom množstve zjeme. Od týchto kritérií sa predsa odvíjajú športové výkony. Ak chcete, aby ich efektivita narastala a aby ste sa teda dostali do výbornej formy, dajte si na príprave kvalitnej, vyváženej a zdravej stravy záležať.
Ak tieto návyky nemáte celkom v poriadku, inšpirácie na kombinácie potravín i na konkrétne recepty nájdete na rôznych weboch. Mnohí ľudia, nielen tréneri, sa venujú písaniu blogov a článkov, ktoré pre vás môžu byť užitočné. Dôležité je, aby boli tieto tipy overené. Skúste si preto vyberať blogy trénerov či ľudí, ktorí sa systematicky a dlhodobo venujú fitnes.
Výživové doplnky
Strava je absolútnym základom k zlepšovaniu vašej športovej výkonnosti. Ak ju už máte vyriešenú, vtedy je čas na užitočné výživové doplnky a vitamíny. Pri ich výbere dobre zvážte, čo si kúpite. Samozrejme, v obchodoch či lekárňach nájdete varianty doplnkov, ktoré nemajú len nízku cenu, ale aj kvalitu.
Ak sa vám zvýšia peniaze len na tieto druhy, urobíte lepšie, ak si nekúpite žiadne. Platí, že do zdravia sa oplatí investovať a radšej si priplatiť za kvalitné výrobky, najmä pokiaľ ide o výživu či už v podobe stravy, ale aj nadstavby, akou sú doplnky. Telo si, veru, treba vážiť.
Jedným z dôležitých doplnkov je aj magnézium – minerálna látka, ktorá je dôležitá pre väčšinu buniek ľudského organizmu. Každý človek by mal preto dbať na optimálnu hladinu magnézia, ktorá je potrebná pre zdravé fungovanie organizmu. Na dostatočný prísun magnézia by nemali zabúdať predovšetkým ľudia s nadmernou psychickou alebo fyzickou záťažou.
Ak siahnete po magnéziu, vyberte si také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie a nezaťažuje organizmus. Veľmi užitočným nosičom je kyselina orotová. Jej asi najväčšou výhodou je, že je prirodzeného, biologického pôvodu. Nachádza sa totiž v zelenine či mlieku. Naše telo si s ňou vie veľmi dobre poradiť. Na trhu je viacero magnézií s jej obsahom, ktoré si môžete kúpiť v lekárňach.
Hravé športy pre deti
Niektoré schopnosti deti zdedia po svojich rodičoch, v iných sú výnimočné. Niektoré dostanú do vienka talent na umenie, iné majú bunky na učenie, niektorým idú výborne jazyky a iné sú zas zdatné v cvičení. Bez ohľadu na vrodené vlohy by však podľa odborníkov malo každé dieťa športovať.
Či už je vaša dcéra alebo syn hotový športovec, alebo, ako sa hovorí, úplné drevo, nezabúdajte na ich fyzickú aktivitu. Dôležité je dbať na výber správneho zaťaženia.
Deti, ktoré sú pohybovo i koordinačne veľmi zdatné, môžu trénovať viac a v profesionálnych kluboch. Pri svojich vrodených vlohách majú aj vyššiu motiváciu k cvičeniu. Stačí zistiť, o aký šport sa zaujímajú.
Podľa povahy
Deti, ktorých výkony sú priemerné alebo podpriemerné, môžu športovať rekreačne. Je úlohou rodičov vyvinúť v nich dostatočnú motiváciu pre pohyb. Urobíte dobre, ak svoje dieťa pochválite aj za slabšie výkony a pomôžete mu, aby si šport neznenávidelo. Odpor k pohybovým aktivitám by ho totiž mohol sprevádzať celý život.
Odborníci majú skúsenosti, že deti sa prirodzene rady hýbu. Treba však nájsť aktivitu, ktorá ich bude baviť a budú sa na ňu tešiť. Pre vybraný šport im vytvorte vhodné podmienky. Či už ho prihlásite na nejaký krúžok, alebo s ním budete trénovať osobne. Vhodnosť aktivity závisí predovšetkým od povahových vlastností. Teda ide o faktor, ktorý tak ľahko nezmeníte.
Všestranne a hravo
V prvých rokoch života dieťaťa vyberajú síce aktivity rodičia, vo veku približne 8 – 9 rokov však príde čas na to, aby si dieťa vybralo samo. Ak o žiaden šport nestojí, môže absolvovať psychologické testovanie. Po ňom rodič dostane vyhodnotenie, vďaka ktorému sa dozvie, ktoré športy sa k povahe dieťaťa hodia. Platí, že čím je mladšie, tým viac by malo športovať hravejšie a všestrannejšie. Po aktivite by nemalo byť preťažené, znechutené ani znudené.
(TASR, SZ)