Kolapsy z tepla naďalej zamestnávajú záchranárov
Kolapsy z tepla naďalej zamestnávajú zdravotných záchranárov. Tí v utorok (20. 8.) pomáhali v 52 nahlásených prípadoch. TASR informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.
„Najviac pacientov – deväť skolabovalo zhodne v Košickom kraji a v Banskobystrickom kraji. Najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom mali zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav traja pacienti,“ spresnila.
[ad][/ad]Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.
Pri nevyhnutnom pobyte vonku netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Ak predsa len nastanú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta je potrebné ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu je k dispozícii tiesňová linka 155.
Odporúčané články
Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský napadne zákon o meste Košice na Ústavnom súde (ÚS) SR. V utorok (28. 4.) prijatá novela podľa neho porušuje rovnosť volebného práva obyvateľov a právo kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ) na rovnaký prístup k voleným funkciám.
Železničné priecestie – Ťahanovský prejazd medzi Košicami a Kostoľanmi nad Hornádom bude v utorok (14. 4.) približne od 8.00 do 15.00 h úplne neprejazdné pre všetky motorové vozidlá.
Vedec Doc. RNDr. Michal Goga, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa vrátil z výskumnej expedície v Antarktíde, odkiaľ priniesol takmer 400 unikátnych vzoriek machov a lišajníkov. Následný laboratórny výskum prineseného biologického materiálu má pomôcť pri identifikácii látok využiteľných v medicíne, poľnohospodárstve či biotechnológiách.