O nulovú bankovku je v Košiciach záujem
V piatok o deviatej ráno sa v Slovenskom technickom múzeu (STM) na Hlavnej spustil predaj nulovej eurobankovky.
Krátko pred otvorením stálo pred vchodom do múzea približne dvadsať ľudí. Ako prvý si zberateľské bankovky kúpil Juraj Benko z Rožňavy, ktorý na ne čakal už od štvrtej ráno.
„Zbieram klasické bankovky a mince. Tieto nulové zbierame spolu so synom už druhý rok. Zo Slovenska máme všetky, a máme aj zahraničné kúsky,“ prezradil nám zberateľ. Nulová eurobankovka STM Múzea dopravy v Bratislave je v poradí 55.
[ad][/ad]Dominantný motív
Bankovka s viacerými vyobrazeniami je emitovaná k 20. výročiu STM – Múzea dopravy v Bratislave. Dominantným motívom bankovky je prvý osobný automobil ŠKODA 743 Garde, sériovo vyrobený v roku 1982. Ďalšími motívmi sú parný rušeň, vlečný remorkér Šturec či Schönbachovo návestidlo z 19. storočia.
Cena bankovky je tri eurá a okrem Košíc sa predáva aj v Bratislave a Prešove. Viacerí návštevníci si kupovali päť či desať nulových bankoviek, pre rodinu a známych. Maximálne si môže každý návštevník odniesť päťdesiat kusov. Bankovka STM by sa mala dať v pokladnici múzea kúpiť ešte aj v najbližších dňoch.
Foto: Veronika Janušková [ad2][/ad2]Odporúčané články
Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa. Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola.
Mestská časť Sídlisko Ťahanovce sa opäť ocitla v centre pozornosti kvôli konfliktu medzi poslancom Miroslavom Špakom a starostom Milošom Ihnátom. Poslanec Špak vo verejnom vystúpení na zastupiteľstve mestskej časti ostro kritizoval hospodárenie vedenia MČ a spôsoby zadávania zákaziek konkrétne jednej externej firme pri ktorej konateľovi vyčíta starostovi Ihnátovi politické prepojenie z minulosti v strane SMER. Starosta Ihnát obvinenia odmieta a zdôrazňuje, že všetky procesy prebiehali a prebiehajú v súlade so zákonom.
Na druhý deň po slávnosti Božieho narodenia si cirkev každoročne pripomína svätého Štefana, prvého kresťanského mučeníka. Tento sviatok, zavedený okolo roku 380, symbolicky dopĺňa Vianoce a pripomína vieru, odvahu a ochotu odpúšťať.