V košickej zoo začal Týždeň duchov
Košická zoologická záhrada (zoo) predĺžila otváracie hodiny, dôvodom je Týždeň duchov. Jedenásty ročník tohto podujatia sa začal v pondelok a potrvá do nedele (3. 11.).
Ako za zoo uviedla Eva Malešová, pre návštevníkov je to príležitosť vyzdobiť jej areál výtvormi z tekvíc. Pripomenula tiež, že stále si môžu pozrieť takmer všetky zvieratá, zatiaľ ich zazimovali len niekoľko.
„Koncom októbra, keď sa Týždeň duchov začína, je zoo otvorená o 30 minút dlhšie a v novembri, keď sa týždeň duchov končí, je to o hodinu a pol,“ uviedla s tým, že zľavy zo vstupného môže získať každý návštevník vrátane školských kolektívov.
Podmienkou je vlastná tekvica, ktorú si môžu záujemcovia vyrezať priamo v areáli. Pri vstupe do zoo bude pripravený stôl s potrebnými pomôckami, sviečky, vedrá na dužinu a podobne. Tekvice sa po skončení Týždňa duchov stanú spestrením potravy pre šelmy, primáty a kopytníky.
[ad][/ad]Strašidelná streda
V stredu (30. 10.) spolu s Knižnicou pre mládež mesta Košice pripravujú v klubovni Himaláje od 15.00 hod. takzvanú Strašidelnú stredu.
V závislosti od počasia prichádza do zoo počas každoročného týždňového podujatia od 300 do 1 000 návštevníkov. Ide predovšetkým o školské kolektívy. Podľa Malešovej však okrem rodín s deťmi z Košíc a okolia evidujú aj desiatku škôl z Prešovského kraja.
V týchto dňoch majú návštevníci stále možnosť vidieť takmer všetky zvieratá. „Do chovateľského zázemia sme presunuli zatiaľ len druhy mimoriadne citlivé na chlad, a to sovy okuliarnaté, kariamy červenozobé, tiež suchozemské a vodné korytnačky. Na zazimovanie pripravujeme teplomilné druhy vtáctva, všetky druhy antilop, zebry. Ide o zvieratá, ktoré v tomto období minulého roka už obývali vykurované objekty,“ dodala.
Zoológovia a chovatelia sú podľa jej slov pripravení operatívne presťahovať zvieratá do pripravených priestorov. „Zatiaľ je predpoveď počasia prijateľná aj pre exotické druhy, ktoré nájdu návštevníci vo svojich chovných zariadeniach. Sťahovanie do zimovísk sa však nedotkne väčšiny našich zvierat,“ uviedla.
Celoročne obývajú svoje výbehy vlky, medvede, dravé vtáky, väčšina kopytníkov. „Príťažlivý najmä v zime je napr. manul (divožijúca sibírska mačka) s mimoriadne krásnou srsťou v zimnom období,“ uzavrela Malešová.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček oznámil návrat k svojmu tradičnému formátu osobných stretnutí s verejnosťou.

V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach (DFN) sa podarilo zavŕšiť významný projekt – vďaka verejnej zbierke a aktivitám neziskovej organizácie Malenka n.o. prešlo Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) komplexnou rekonštrukciou priestorov určených pre hospitalizované matky.