Mesto: Aréna si vzala 200-tisícový úver a žiada ďalšie peniaze
Po týždňovom urgovaní sa k financovaniu Steel Arény vyjadrilo aj Mesto Košice, ktoré má v občianskom združení 33-percentný podiel. Odpovede sme dostali po stredajšej uzávierke našich novín.
Mesto Košice so znepokojením sleduje finančné problémy trápiace v súčasnosti občianske združenie Košická aréna, ktoré prevádzkuje Steel Arénu. Aj z dôvodu konania MS v hokeji pritom dostali z mestského rozpočtu dotáciu na svoje fungovanie vo výške 140 000 eur. Po iné roky to pritom bolo 7-násobne nižšia suma vo výške 20 000 eur.
Žiadajú doklady
Primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) v mene mesta ako 33-percentného akcionára už viackrát vyzval vedenie spoločnosti Košická aréna, aby mu sprístupnili doklady o finančnom hospodárení a tvorbe cenníkov za prenájom Steel Arény. Doteraz však nedostal informácie, ktoré požadoval.
[ad][/ad]Zároveň adresoval vedeniu spoločnosti aj viaceré otázky týkajúce sa dôvodov, prečo je hospodárenie v roku 2019, keď Steel aréna hostila úspešné MS v hokeji, také chaotické a prečo vznikla tak veľká finančná strata, ktorej krytie sa musí riešiť z externých zdrojov. V tejto súvislosti sa zaujímal aj o to, prečo združenie Košická aréna rozhodla požiadať o bankový úver výške 200 000 eur a ako ho chcú splácať. Ani v tomto prípade nedostal do dnešného dňa relevantnú odpoveď.

Vyčlenili ďalšie peniaze
Primátor nerozumie dôvodom, prečo aj napriek prijatému úveru vo výške 200 000 eur, vedenie Košickej arény žiada poslancov mestského zastupiteľstva, aby na jeho štvrtkovom rokovaní podporili ich žiadosť o finančnú podporu vo výške ďalších 200 000 eur.
Vedeniu mesta záleží na tom, aby Steel Aréna mohla aj naďalej fungovať a neboli tak ohrozené tréningy a zápasy mládežníckych celkov a seniorského „áčka“ HC Košice. Aj to bol dôvod, prečo primátor mesta navrhol z rozpočtu vyčlenenie čiastky vo výške 60 000 eur. Je trojnásobne vyššia dotácia ako dávalo mesto v minulosti na prevádzku Steel arény. Vďaka tomu bude môcť Košická aréna splácať úver, ktorý si zobrala.
Sú to hry?
„Naozaj nerozumieme tomu akú hru hrá generálny riaditeľ Košickej arény Igor Havrila a prečo pýta cez poslancov a médiá od mesta ďalšie peniaze, keď sme im v návrhu rozpočtu zabezpečili splácanie úveru, ktorý si zobrali. Z tohto dôvodu nehrozí ani zastavenie prevádzky Steel Arény alebo jej odpojenie od energií,“ ozrejmilo mesto Košice.
Mesto je prekvapené aj tým, o akom ohrození a kríze vedenie rozpráva, keď majú peniaze z bankového úveru? Primátor preto bude opätovne žiadať od vedenia Košickej arény informácie o všetkých detailoch ich hospodárenia.
Na otázky budeme žiadať odpovede od Steel Arény aj my. Téma bude dnes (vo štvrtok 12. 12.) aj jedným z bodov mestského zastupiteľstva v bode 34. 1., ktorý poslanci pridali do programu.
Čítajte aj:
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Košice v roku 2025 dominovali v prestížnych celoslovenských architektonických súťažiach. Po troch cenách zo Stavby roka si odniesli ďalšie ocenenia zo súťaže CING – Cena Inžinierskej komory vo výstavbe. Z ôsmich nominovaných stavieb z metropoly východu zaujala odbornú porotu a verejnosť Košická futbalová aréna, Spievajúca fontána a bytový dom na Hrbovej ulici.
Po rokoch sa na košickom sídlisku Luník IX opäť začne výstavba nového bytového domu. Za takmer šesť miliónov eur má vzniknúť 48 nájomných bytov, ktoré majú prispieť k zlepšeniu životných podmienok obyvateľov sídliska aj ľudí z nelegálnej osady Mašličkovo.
Prezident Peter Pellegrini nepodpíše zákon, ktorým sa transformuje Úrad na ochranu oznamovateľov na Úrad na ochranu obetí trestných činov a oznamovateľov protispoločenskej činnosti ani po prelomení jeho veta parlamentom. Ako uviedol v zverejnenom videu, dôvody, ktoré uviedol pri vetovaní zákona trvajú aj naďalej. Zákon však v prípade prelomenia veta hlavy štátu platí aj bez jej podpisu.