Vladyka Cyril Vasiľ bol pozitívne testovaný na COVID-19
Nový apoštolský administrátor a správca košickej eparchie Cyril Vasiľ sa nakazil po návrate z pastoračnej návštevy slovenskej gréckokatolíckej komunity v nemeckom Mníchove, kde bol spolu s protosynkelom otcom Jaroslavom Lajčiakom.
Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. Vladyka absolvoval 15. júla odpoved na COVID-19, ktorý mal pozitívny výsledok, rovnako ako aj u otca Jaroslava. Po návrate neprišli s nikým do kontaktu a počas nasledujúcich 14 dní obaja zostanú v domácej karanténe. Majú ľahké príznaky, sú v poriadku a minimálne nasledujúce dva týždne však zostávajú v izolácii.
[article slug=”clovek-sa-ma-bat-tazkeho-hriechu-nie-koronavirusu”][/article]Vtipkoval o koronavíruse
Na marcovom charitatívnom podujatí Pôstna polievka sme sa s Vasiľom rozprávali o jeho presune do Košíc. V tom čase ho ešte čakalo sťahovanie osobných vecí z Ríma a dokončenie viacerých osobných aktivít. Svoju návštevu Ríma avizoval koncom marca a v priebehu Veľkej noci, kedy severné Taliansko bolo epicentrom nákazy, vtedy ešte epidémie, koronavírusu. Keď sme sa ho opýtali, či sa nebojí krajinu navštíviť, odpovedal:
„Človek sa má báť ťažkého hriechu, ale istý stupeň opatrnosti treba zachovať. Aj v tom najhoršom prípade, ak človek nie je v ťažkom hriechu, tak koronavírus ho môže len rýchlejšie poslať k Pánu Bohu. Dôležité je, v akom stave tam pôjdeme,“ zavtipkoval na adresu pandémie začiatkom marca, v čase, kedy ochorenie nebolo také masívne ako o niekoľko mesiacov neskôr.
[ad][/ad]Neznámy dôvod presunu
Cyril Vasiľ vo Vatikáne pôsobil ako sekretár Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme od roku 2009. Do Talianska emigroval už v roku 1987 kvôli teologickým štúdiám.
Pápež František „presunul“ Vasiľa z Ríma do rodných Košíc začiatkom tohto roka bez udania dôvodu. Vymenovaním za apoštolského administrátora Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu arcibiskup Vasiľ skončil ako sekretár kongregácie vo Vatikáne.
Apoštolský administrátor sede plena je vymenovaný za správcu diecézy v čase, keď diecézny biskup nemôže vykonávať správu diecézy zo závažného, ale z povahy veci dočasného dôvodu.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Policajná inšpekcia potvrdila, že vyšetrovateľ špecializovaného tímu Veritas dnes v ranných hodinách vykonal rozsiahlu policajnú akciu pod názvom „Kajúcnik“, v rámci ktorej obvinil štyroch súčasných a dvoch bývalých policajtov a jednu civilnú osobu zo závažnej trestnej činnosti.
Ukrajina si v utorok pripomenula štvrté výročie začiatku ruskej plnohodnotnej invázie prejavmi solidarity zo strany svojich najbližších spojencov, pričom koniec najkrvavejšieho konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny zostáva v nedohľadne.
Pri požiari rodinného domu v obci Kalša zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči niekoľko hodín. Na mieste udalosti pracovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo staníc v Bidovciach a Košice – Teplárenská, ktorým asistovali aj dobrovoľné jednotky z okolitých obcí.