Rúška šijú aj väzni v košických väzniciach
Do boja so šíriacim sa koronavírusom sa zapojil aj Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Odsúdení v siedmich väzniciach, ktoré majú strediská šitia, začali vyrábať rúška na tvár. Šijú ich aj väzni v ústavoch v Košiciach a v Šaci.
Prvé rúška začali odsúdení šiť 5. marca, do utorka (10. marca) ich vyrobili približne 7-tisíc. Teraz zbor naplánoval produkciu 2 400 kusov denne. Ako uviedla hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská, aktuálne pracuje v strediskách šitia 93 odsúdených a využívajú sa na to aj zákonné možnosti nadčasovej práce. Krajčírske dielne sú využité na maximum.
Textilné rúška sú predovšetkým zo zdravotnícky odporúčaných materiálov, ktoré je možné prať vo vysokej teplote, chemicky čistiť a žehliť. Primárne sú podľa hovorkyne určené pre potreby zboru a sú urýchlene distribuované podľa požiadaviek do všetkých ústavov, ako aj pre subjekty spadajúce pod rezort ministerstva spravodlivosti.
Ak by prišla požiadavka na výrobu pre štátne hmotné rezervy, zbor je podľa Kacvinskej pripravený ju zrealizovať podľa svojich kapacitných možností.
Do väzníc len s rúškami
V súvislosti s koronavírusom prijal ZVJS aj špeciálne opatrenia. Až do odvolania zrušili nárokové návštevy obvinených a odsúdených. Každému, kto vstupuje do väzníc a zariadení zboru (vrátane príslušníkov a zamestnancov), merajú telesnú teplotu. Ak budú mať teplotu nad 37,5 stupňa, alebo iné príznaky ochorenia, vstup im zakážu.
Pri orgánoch činných v trestnom konaní, obhajcoch, advokátoch a osobách, ktoré poskytujú právnu pomoc, sa zváži zamedzenie vstupu. V prípade, že im bude vstup povolený, ústav im poskytne rúško na tvár, ktoré pri odchode odovzdajú (ak si nezabezpečia vlastné).
[ad][/ad]Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.