Koronakríza zasiahla príjmy takmer polovice slovenských domácností
Pokles príjmu v dôsledku pandémie nového koronavírusu a zavádzaniu opatrení proti jej šíreniu zaznamenalo 45 % slovenských domácností. Zníženie príjmov o viac ako polovicu sa dotklo 8 % domácností. Prepad príjmu v súvislosti s koronakrízou sa pritom objavil predovšetkým pri živnostníkoch a zamestnancoch firiem s menej ako 16 zamestnancami.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos.
Aktuálne podľa prieskumu vníma pandémiu ako ohrozenie svojho zamestnania alebo zdroja obživy necelá štvrtina populácie, pričom na konci marca to bola až takmer polovica ľudí.
[ad][/ad]Každá šiesta domácnosť
Z prieskumu tiež vyplýva, že zmeny týkajúce sa práce zaznamenala v súvislosti s opatreniami proti šíreniu koronavírusu každá šiesta domácnosť. V týchto zasiahnutých domácnostiach bola najčastejšou zmenou práca z domu, ktorá sa objavila v 30 % prípadov. Štvrtina domácností, ktoré zaznamenali nejakú zmenu v súvislosti s pracovným životom, sa stretla s tým, že niektorý z jej členov nepracoval, ale poberal časť mzdy v dôsledku vyhlásenia prekážok v práci na strane zamestnávateľa.
Spomedzi domácností, ktoré pocítili nejaké zmeny, išlo v 14 % prípadov o stratu práce niektorého z členov domácnosti. Rovnako v 3 % domácností bol niektorý z jej členov nútený ukončiť svoju činnosť ako SZČO.
„Ľudia, ktorých príjmy v posledných mesiacoch poklesli, prípadne sa ich domácností dotkli negatívne zmeny týkajúce sa pracovného života, vnímajú koronavírus prirodzene častejšie ako hrozbu pre svoje zamestnanie alebo zdroj obživy. Zlepšovanie vnímania situácie naopak vidíme predovšetkým medzi ľuďmi, ktorí sa v minulosti neznámej situácie mohli obávať, avšak koronakríza ich doteraz nezasiahla a sú pri vyhodnocovaní možných osobných hrozieb preto optimistickejší,“ dodal Roman Pudmarčík z agentúry.
Prieskum realizovala agentúra na reprezentatívnej vzorke 1 100 respondentov vo veku 18 rokov a viac v dňoch 7. – 11. mája 2020 pomocou on-line zberu dát. Vzorka respondentov je reprezentatívna pre slovenskú populáciu podľa pohlavia, veku, regiónu a veľkosti miesta bydliska. Predchádzajúce vlny prieskumu boli takisto realizované na reprezentatívnych vzorkách 1003 respondentov v dňoch 27. – 30. marca 2020 (druhá vlna) a 1 052 respondentov v dňoch 12. – 16. marca 2020 (prvá vlna) pomocou on-line zberu dát.
[ad2][/ad2](TASR)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.