Očkovať sa môžu už aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom
Očkovať sa proti ochoreniu COVID-19 môžu už aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom. Umožňuje to novela zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorá od tohto týždňa platí v praxi. Nárok na úhradu vakcíny proti COVID-19 tak po novom majú aj ľudia, ktorí neplatia zdravotné poistenie a majú nedoplatky. Cieľom je podľa rezortu zdravotníctva chrániť proti ochoreniu aj sociálne slabšie skupiny, ako sú napríklad ľudia bez domova.
[ad][/ad]
Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, nárok na očkovanie majú aj cudzinci, ktorí platia zdravotné poistenie na Slovensku. Očkovať je možné aj občana inej krajiny Európskej únie, bez pobytu na Slovensku, musí však mať na Slovensku registrovaný formulár S1. „To znamená, že držiteľ formuláru S1 si ho musí zaregistrovať na akejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne na Slovensku. Po zaregistrovaní formuláru zadá poisťovňa požiadavku na výrobu preukazu s označením EÚ. Až po vyhotovení preukazu a jeho prevzatí sa môže záujemca dostaviť na termín očkovania,“ upozornila Eliášová.
[ad2][/ad2]Aktuálne nemajú nárok na očkovanie ľudia z tretích krajín bez platieb do nášho verejného zdravotného systému poistenia. Legislatívna úprava umožňuje ministerstvu rozšíriť zoznam osôb s úhradou očkovania.
[ad3][/ad3](SITA, qq;mhu, foto: webnoviny/sita/ilustračné)
Odporúčané články
Volebný rok 2026 bude v Košiciach patriť predovšetkým primátorským voľbám a s nimi aj zvýšenému záujmu verejnosti o to, kto kandiduje, s akým programom a aké výsledky má za sebou. KOŠICE: DNES preto pripravili pre voličov aj kandidátov komplexný volebný servis, ktorého cieľom je priniesť objektívne, vyvážené a overené informácie pre všetkých.
Košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober pri príležitosti 4. výročia vojny na Ukrajine vyjadril hlboký súcit s trpiacimi, ktorých životy poznačila smrť, exodus a zničené domovy.
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. pripomína cestujúcej verejnosti, že v termíne od pondelka 2. marca 2026 do piatka 6. marca 2026 budú linky MHD premávať podľa cestovných poriadkov platných pre pracovné dni – školské prázdniny.