Prípadné menovanie úradníckej vlády považuje prezidentka za krajné riešenie
Prezidentka Zuzana Čaputová považuje prípadné menovanie úradníckej vlády za krajné riešenie. V aktuálnej politickej situácii je podľa nej potrebné, aby výsledok rokovaní koaličných strán na zažehnanie vládnej krízy prišiel čo najskôr. Povedala to na dnešnej tlačovej konferencii po návšteve očkovacieho centra v Banskej Bystrici.
[ad][/ad]
Hlava štátu odmietla špekulovať o tom, akým výsledkom by sa mohli skončiť rokovania súčasnej štvorkoalície o rekonštrukcii vlády. Hľadanie východiska je podľa nej aktuálne krehkou záležitosťou, ktorá sa musí vyriešiť nájdením vzájomného porozumenia koaličných partnerov, a ktorá bude schopná vydržať aj z dlhodobého hľadiska. Čaputová uviedla, že je pripravená komunikovať o vzniku vlády na pôdoryse koalície, ktorá minulý rok vzišla z volieb do Národnej rady SR.
[ad2][/ad2]
Menovanie úradníckej vlády považuje za krajné riešenie. „Je to jedna z teoretických možností. Predstavte si, že v tej chvíli preberám plnú zodpovednosť za ľudí, ktorých by som vybrala. Úradnícka vláda má vždy dočasný mandát a to znamená, že musíte získať zodpovedných a kvalitných ľudí na veľmi krátkodobé pôsobenie do veľmi zodpovednej pozície,“ povedala prezidentka. Jej logickou preferenciou je preto diskutovať o novej vláde s tými reprezentantmi, ktorí získali mandát vo voľbách.
[ad3][/ad3](SITA, bh, gko;mky, foto: webnoviny/sita/Branislev Bibel)
Odporúčané články
Vláda v stredu schválila návrh zákona, ktorého hlavným cieľom je zosúladiť slovenskú legislatívu s európskou smernicou o transparentnosti odmeňovania a posilniť tak zásadu rovnakého odmeňovania žien a mužov za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty. Nový zákon má transponovať do právneho poriadku Európsku smernicu (EÚ) 2023/970 z 10. mája 2023, ktorej transpozičná lehota uplynie do 7. júna 2026.
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), a. s., Košice odlieči vďaka navýšeniu finančného objemu v mesiacoch november a december viac poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Znížia sa tak ich počty na čakacej listine na plánovaný výkon. Kapacitné aj personálne možnosti ústavu to umožňujú, preto ide o významný krok v prospech poistencov najväčšej zdravotnej poisťovne.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že Kyjev nemá žiadne zákonné ani morálne právo odstúpiť svoje územie Rusku v rámci akejkoľvek dohody zameranej na ukončenie takmer štyri roky trvajúcej vojny s Ruskom.