Množstvo vody na Slovensku sa v priebehu 18 rokov znížilo o objem zodpovedajúci deväťcentimetrovej vrstve
Za 18 rokov sa z územia Slovenska „stratil“ objem vody zodpovedajúci deväťcentimetrovej vrstve vody. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Vychádzal pritom z údajov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
NASA vytvorila analytický nástroj, ktorý satelitným meraním sily gravitácie dokáže určiť množstvo vody, ktoré sa nachádza na vybranom území a porovnávať ho s množstvom vody, ktorá sa na ňom nachádzala v minulosti. Strata vody teda nie je určovaná na základe snímok povrchu Zeme, ale meraním sily gravitácie na povrchu Zeme. Na miestach, kde sa voda vyparuje, satelity zaznamenali nižšiu gravitačnú silu.
„V dátovom nástroji je možné vybrať oblasť kvázi v tvare obdĺžnika, nie hranice krajiny. Pre Slovensko sme si preto stanovili súradnice extrémnych bodov ako oblasť, ktorá nás zaujíma. Výsledné údaje hovoria o strate vody z krajiny, teda pôdy, vegetácie, lesa a trávnatých porastov, nielen z vodných tokov, nádrží a jazier. Výsledkom je, že z oblasti Slovenska, nie v presných hraniciach, ale v pomyselnom obdĺžniku, sa vyparila deväťcentimetrová vrstva vody do atmosféry,“ uviedol pre agentúru SITA analytik IEP Martin Gális.
Analytický nástroj NASA zároveň ukázal, že do atmosféry sa vplyvom globálneho otepľovania vyparuje čoraz väčšie množstvo vody. Kým v roku 2003 sa celosvetovo do atmosféry vyparilo približne 4,05 centimetra zemskej vody ročne, v roku 2019 to bolo 4,44 centimetra ročne. V priebehu 16 rokov tak množstvo vyparovanej vody vzrástlo o 10 percent.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.