Množstvo vody na Slovensku sa v priebehu 18 rokov znížilo o objem zodpovedajúci deväťcentimetrovej vrstve
Za 18 rokov sa z územia Slovenska „stratil“ objem vody zodpovedajúci deväťcentimetrovej vrstve vody. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Vychádzal pritom z údajov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
NASA vytvorila analytický nástroj, ktorý satelitným meraním sily gravitácie dokáže určiť množstvo vody, ktoré sa nachádza na vybranom území a porovnávať ho s množstvom vody, ktorá sa na ňom nachádzala v minulosti. Strata vody teda nie je určovaná na základe snímok povrchu Zeme, ale meraním sily gravitácie na povrchu Zeme. Na miestach, kde sa voda vyparuje, satelity zaznamenali nižšiu gravitačnú silu.
„V dátovom nástroji je možné vybrať oblasť kvázi v tvare obdĺžnika, nie hranice krajiny. Pre Slovensko sme si preto stanovili súradnice extrémnych bodov ako oblasť, ktorá nás zaujíma. Výsledné údaje hovoria o strate vody z krajiny, teda pôdy, vegetácie, lesa a trávnatých porastov, nielen z vodných tokov, nádrží a jazier. Výsledkom je, že z oblasti Slovenska, nie v presných hraniciach, ale v pomyselnom obdĺžniku, sa vyparila deväťcentimetrová vrstva vody do atmosféry,“ uviedol pre agentúru SITA analytik IEP Martin Gális.
Analytický nástroj NASA zároveň ukázal, že do atmosféry sa vplyvom globálneho otepľovania vyparuje čoraz väčšie množstvo vody. Kým v roku 2003 sa celosvetovo do atmosféry vyparilo približne 4,05 centimetra zemskej vody ročne, v roku 2019 to bolo 4,44 centimetra ročne. V priebehu 16 rokov tak množstvo vyparovanej vody vzrástlo o 10 percent.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.