Toto robí 240 slovenských vojakov na Cypre!
Na Cypre v súčasnosti pôsobí 240 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 23 žien. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Slovenskí príslušníci začali na Cypre pomáhať s dodržiavaním prímeria a rešpektovaním mierových dohôd 18. júna 2001. Slovensko prebralo v roku 2018 velenie v celom Sektore 4 a tak posunulo svoju zodpovednosť za udržiavanie mieru a bezpečnosti na Cypre na vyššiu úroveň. Komunikačný odbor MZVEZ SR dodal, že zo strany SR predstavuje jej kontingent na Cypre početne najväčší príspevok do misií medzinárodného krízového manažmentu.
Šéf rezortu zahraničia Ivan Korčok (nom. SaS) podotkol, že je hrdý na ženy a mužov zastupujúcich Slovensko v misii pod vlajkou Organizácie spojených národov (OSN). „Počas ich dvadsaťročného pôsobenia sa stali rešpektovanými členmi medzinárodných tímov a splnili množstvo náročných úloh. Patrí im vďaka za profesionalitu, odhodlanie a vytrvalosť. Účasť na mierovej misii na Cypre je našou dlhodobou prioritou v oblasti udržiavania mieru a bezpečnosti vo svete,“ zhodnotil.
Ako priblížilo MZVEZ SR, misia OSN na Cypre (UNFICYP) patrí medzi najstaršie mierové misie OSN. Vznikla v roku 1964 na základe rezolúcie s cieľom zaistiť integritu nárazníkového pásma a udržať vojenskú rovnováhu na rozdelenom ostrove. Celkovo bolo v UNFICYP nasadených 3 882 slovenských vojakov, z toho 212 vojačiek. Od roku 2013 bolo v misii nasadených aj 53 príslušníkov zo slovenského Policajného zboru, pričom viac ako polovicu tvorili ženy.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.