Legiovlak bude na Hlavnej dva týždne
Výstava legionárskych vozňov z obdobia rokov 1918 – 1920 sa začala včera v Žiline. V Košiciach sa s ním stretnete na Hlavnej ulici od 22. augusta do 3. septembra 2017.
Expozícia je doplnená o dobové dokumenty, artefakty a posádku vlaku v uniformách. Ide o súčasť projektu Legie 100, ktorý sa začal v roku 2014. S jeho myšlienkou prišla Československá obec legionárska.
Súpravu tvorí trinásť vozňov s vernou kópiou zbraní a nábytku. Okrem obytného a jedálenského vozňa má aj poľnú poštu, krajčírsku dielňu či veliteľskú kancelárie.

Dorazí aj „tepluška“
„Tepluška“ je označenie pre nákladný vozeň so strechou a zateplením, ktorí československí vojaci prvýkrát použili pri ústupe z Ukrajiny pred vojskami Nemecka a Rakúsko- Uhorska.
[ad][/ad]V jedálenskom vozni nájdete predajný pult, aký bol aj v bufetoch legionárskych jednotiek na Sibíri. Vojaci si často museli niektoré veci vyrobiť sami a na to im slúžili dielne.
(MK)
Odporúčané články
Ide o dôsledok nedávneho nepriaznivého počasia. Ako Mestské lesy informovali, ide o lokalitu pri dobývacom priestore „KERKO“, mapku výskytu možno nájsť na sociálnej sieti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že Kyjev nemá žiadne zákonné ani morálne právo odstúpiť svoje územie Rusku v rámci akejkoľvek dohody zameranej na ukončenie takmer štyri roky trvajúcej vojny s Ruskom.
Pýtali sme sa Košičanov, aká polievka nesmie chýbať na ich sviatočnom štedrovečernom stole. Zisťovali sme, či prevláda tradičná vianočná kapustnica alebo šošovicová polievka, ktorá je zvyčajne spojená so symbolom bohatstva v novom roku.