Ťahanovský most je už opäť prejazdný
Po najstaršom košickom železobetónovom moste počas víkendu opäť začali jazdiť autá. Ťahanovský most pre rekonštrukciu uzavreli v septembri. Predtým na ňom znížili rýchlosť na 30 kilometrov za hodinu a nákladné autá mali prejazd zakázaný.
Podľa hovorkyne magistrátu Lindy Šnajdárovej boli po augustovej obhliadke viditeľné poškodenia až v troch štvrtinách rozpätia mosta. Vydula sa ochranná betónová vrstva, posunulo sa klzné ložisko a na krajných nosníkoch sa objavili početné trhliny.
Rekonštrukcia sa oficiálne začala koncom augusta tohto roka, most mali uzavrieť v septembri. Nakoniec bol uzavretý kratšie, než sa pôvodne predpokladalo. Ján Plecník-Gašpar, konateľ firmy vykonávajúcej rekonštrukčné práce, to odôvodnil tým, že s projektantom našli rýchlejšie riešenie.
Mesto zaplatilo opravu mosta – takmer 200-tisíc eur – zo svojich zdrojov. Stavbári museli posilniť konštrukciu mosta, opraviť poškodené nosníky, výstuž a betónové časti.
Ťahanovský most postavili ešte v roku 1932, v smere toku Hornádu je to prvý a zároveň najstarší železobetónový most v Košiciach. Je dlhý 71 metrov, medzi zábradliami má šírku 6,5 metra. Komplexnou opravou naposledy prešiel v rokoch 2006 a 2008.
Ďalšou dobrou správou pre vodičov je, že prejsť sa už dá aj po ceste na Aničku v smere od Hlinkovej pri rozostavanom bytovom komplexe. Uvítajú to hlavne šoféri, ktorí sa chcú vyhnúť dopravným zápcham počas rannej a popoludňajšej špičky.
Boris Macko
Foto: Štefan Čaplovič
Odporúčané články
Takmer päťhodinové rokovania medzi USA a Ruskom o ukončení vojny na Ukrajine nepriniesli v utorok žiadny prelom, keďže Kremeľ uviedol, že v kľúčovej otázke územia sa zatiaľ „nedosiahol žiadny kompromis“.
Predvianočné obdobie v meste často pripomína nekonečný kolotoč nákupov. Ale stačí sa na chvíľu zastaviť a zistiť, že dôležité veci máme úplne inde než v regáloch obchodov. Hoci sú výklady plné lákavých ponúk, Košičania majú o ideálnom darčeku celkom inú predstavu. Ukazuje sa, že pre väčšinu z nás sú tie najvzácnejšie veci také, ktoré sa pod stromček do baliaceho papiera zabaliť nedajú.
Ukrajina očakáva, že v roku 2026 dostane 40 až 45 miliárd eur zo zmrazených ruských aktív v celkovej sume 210 miliárd eur. Ako referuje web Espreso TV, na utorňajšej tlačovej konferencii to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.