Nová vyhláška umožňuje 50 percent kapacity divákov na štadiónoch
Štadióny v zelených regiónoch budú môcť diváci zaplniť 50-percentnou účasťou. Podmienkou bude vakcinácia alebo TEST PCR.
Zmenené podmienky ustanovila vyhláška schválená Národnou radou SR (NR SR). Štadióny budú naplnené až na 50 percent svojej kapacity. Počas tlačového brífingu to oznámil poslanec NR SR Radovan Sloboda (SaS).
“Podmienkou bude PCR TEST, nie starší ako 24 hodín, alebo vakcína. Vítame, že návšteva štadióna bude umožnená aj tým, ktorí sa nedali zaočkovať, ale dali sa otestovať. Aj toto je druh zodpovednosti,“ povedal Sloboda. Pripomenul, že strana Sloboda a Solidarita sa o toto uvoľnenie snažila niekoľko mesiacov.
V prípade zhoršenia epidemickej situácie sa bude môcť na štadiónoch nachádzať len dvetisíc divákov, podľa Slobodu za dodržania podmienky negatívneho PCR testu nie staršieho ako 24 hodín, alebo zaočkovania. V prípade hromadných podujatí prekračujúcich povolený maximálny počet účastníkov podľa COVID automatu je na účasť potrebný negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu, už nie antigénového testu. Vyplýva to z najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Platnosť negatívnych výsledkov testov sa podľa ÚVZ zároveň predlžuje z 12 na 24 hodín pred začiatkom podujatia. Hygienici zároveň zdôrazňujú, že negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu je možné nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní COVID-19.
“Podmienka najviac 2000 divákov v exteriéri a najviac 1000 v interiéri ostáva v platnosti pre žlté a horšie okresy. Pre zelené okresy sa táto podmienka ruší.” uvádza ÚVZ. Priestory pre divákov sa zároveň musia rozdeliť do sektorov, ktoré majú kapacitu najviac 1000 divákov.
ÚVZ tiež informuje, že deti do 12 rokov sa nebudú musieť preukazovať negatívnym výsledkom testu všade tam, kde sa to aktuálne na území SR vyžaduje. “Horná hranica bola doteraz stanovená na 10 rokov. Vekovú hranicu do 12 rokov zosúlaďujeme so znením vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach,” uviedol ÚVZ.
Pokiaľ ide o definíciu zaočkovaných, podľa hygienikov sa za zaočkovanú osobu môže považovať osoba najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky očkovacej látky s dvojdávkovou schémou, osoba najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky s jednodávkovou schémou, alebo osoba najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania COVID-19.
Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková sa podľa vlastných slov bála, keď strana Sme rodina na poslednej schôdzi parlamentu zablokovala návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) umožňujúci Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) uvoľniť pravidlá pre kultúru, hromadné podujatia, šport či prevádzky osobám, ktoré sú očkované, majú odpoved alebo ochorenie COVID-19 prekonali. “Báli sme sa, že nebude možné zorganizovať väčšie podujatie. Považovali sme to za nesprávne, najmä keď sme v zelenej farbe. Sme veľmi radi, že ÚVZ SR našiel spôsob, ako štadióny naplniť,” uviedla poslankyňa. Dodala, že ÚVZ SR za túto jeho aktivitu a činnosť chváli.
Podľa Bittó Cigánikovej je nadmerné cestovanie za hranice na dovolenky z hľadiska šírenia nákazy omnoho nebezpečnejšie. “Očkovanie je cesta do normálu, k slobode. Je to podoba ohľaduplnosti k ostatným, je to jasné ukázanie toho, že nám záleží nielen na sebe, ale aj na spoločnosti,“ uzavrela poslankyňa.
Zdroj: (SITA, fr/db)
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.