Plynári kontra ochranári: Koľko stromov padne za obeť?
Ako už denník košice:dnes svojich čitateľov informoval, na Tomášikovej ulici hrozí výrub stromov. Dôvodom je rekonštrukcia plynovodu, ktorý pod nimi vedie. Ochrancovia prírody a ani obyvatelia ulice sa s tým nechcú zmieriť.
Pracovníci spoločnosti SPP – Distribúcia už s rekonštrukciou plynového potrubia v tejto časti mesta začali. Priamo na Tomášikovej chcú začať výkopové práce 1. júla, skončiť by sa mali 16. septembra.
“Z hľadiska bezpečnosti distribučnej siete plynu sú nevyhnutné revízie plynovodov aj ich ochranného pásma. Bezpečnostné riziko môžu spôsobovať aj dreviny, ktoré svojou koreňovou sústavou odtláčajú izoláciu plynových potrubí. Na povrch potrubia vniká vlhkosť a spôsobuje jeho koróziu. Tým sa významne zvyšuje riziko havárie na plynovom potrubí,” zdôvodňuje potrebu rekonštrukcie a výrubu manažér externej komunikácie SPP – Distribúcia Milan Vanga.
Rúbanie odložili
Podľa jeho slov bolo na Tomášikovej označených na výrub všetkých 24 stromov. Polovica s priemerom kmeňa do 30 centimetrov, druhá s priemerom kmeňa do 50 centimetrov. “Stoja v ochrannom pásme plynovodu, ktorý budeme rekonštruovať. Výrub mal byť urobený do 31. marca, po dohode s Okresným úradom sme sa však rozhodli, že výrub odložíme až na termín realizácie výkopových prác,” tvrdí M. Vanga.
Zatiaľ však nie je jasné, že padnú všetky stromy. Hovorca dodáva, že sa snažia vždy v čo najvyššej možnej miere dreviny zachovať, hoci sa rekonštrukcia môže predražiť.
“Podstatné sú technické možnosti, ktoré majú svoje limity. Niekedy je situácia taká, že dreviny musia ustúpiť bezpečnosti ľudí a stromy je nutné odstrániť. V tomto prípade zatiaľ nevieme, koľko ich bude,” zdôrazňuje M. Vanga.
Dajú sa zachrániť
Obyvatelia Tomášikovej ulice a aj košickí ochrancovia prírody sa nevedia zmieriť s tým, že by o stromy mali prísť. Proti plánovanému výrubu spísali petíciu. Je adresovaná magistrátu mesta, mestskej časti Košice – Sever, Okresnému úradu Košice a Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky. Práve pod ňu zbierajú podpisy.
“Súčasný stav zelene nám zabezpečuje adekvátne podmienky na život v zdravom životnom prostredí, čo nám zaručuje aj článok 44 Ústavy Slovenskej republiky. Apelujeme na príslušné orgány verejnej správy, aby podnikli v rámci svojej právomoci všetky úkony k tomu, aby mohla byť zeleň a stromový porast zachované,” píše sa v petícii.
Náhradná výsadba
Pri posudzovaní by podľa petičiarov mali úrady brať do úvahy spoločenskú a ekologickú hodnotu uvedených porastov nielen pre bezprostredných obyvateľov Tomášikovej, ale aj pre celú mikroklímu Košíc. V petičnom výbore sa angažujú obyvatelia spomínanej ulice, ale aj ochrancovia životného prostredia v meste. V styku s úradmi ich bude zastupovať známy aktivista Ladislav Rovinský. “Možnosť záchrany určite existuje, potrubie sa dá posunúť tak, aby boli stromy mimo jeho trasy. V minulosti sa to už podarilo. Ak nebudú pôvodné stromy zachované, budeme trvať na náhradnej výsadbe,” hovorí L. Rovinský.
Sakury na Južnej triede sa podarilo zachrániť
Ochrancovia prírody už v minulosti dosiahli, že plánovaný výrub stromov nakoniec plynári nezrealizovali. Príkladom môžu byť sakury na Južnej triede, ktoré na svojom mieste stoja a kvitnú doteraz.
Už v roku 2012 malo 51 japonských čerešní známych pod menom sakura padnúť na Južnej triede v úseku od obchodného centra Astória až po križovatku s Jantárovou ulicou. Stáli v ochrannom pásme plynovodu a v takomto prípade plynári nepotrebujú súhlas mesta, ktoré je orgánom ochrany prírody. Stačí im to len oznámiť.
Napriek tomu sa však mesto a mestská časť Košice – Juh zasadili proti výrubu aleje, ktorá skrášľuje a spríjemňuje ulicu. So spoločnosťou SPP – Distribúcia rokovali. A vyrokovali, že projekt ústretoví plynári pozmenili. Plynovod odklonili pod chodník a sakury ostali nedotknuté.
“Podobný postup bol uplatnený aj v prípade stromov na Moyzesovej ulici, ktoré tiež mali pri oprave plynovodu vyrúbať. Plyn vtedy šiel pod cestu a nie do parku,” hovorí aktivista Ladislav Rovinský. Podľa neho aj spomenuté prípady dávajú nádej, že na Tomášikovej sa aktuálne ohrozené stromy podarí zachrániť.
Na rade je Watsonova?
Rekonštrukcia rozvodov plynu v mestskej časti Košice – Sever sa netýka len Tomášikovej ulice. Farebné kolíky na vytýčenie trasy výkopov sa objavili aj na Watsonovej ulici v časti od križovatky s Letnou až po križovatku pri Botanickej záhrade. Na niektorých miestach sú už zložené aj plastové rúry. Opäť ide o miesto, ktoré je nebezpečne blízko stromov. Tie sa môžu veľmi ľahko ocitnúť v ochrannom pásme plynovodu. Zatiaľ označené na výrub nie sú, ale ako nás upozornili ochranári, môže to byť len otázkou času. Po medializovaných informáciách o chystanom výrube na Tomášikovej majú o “svoje” stromy strach aj ľudia bývajúci na Watsonovej. “Tento pás stromov je jedinou bariérou proti hluku z premávky na ceste. Ak oňho prídeme, určite sa zhorší kvalita bývania v tejto časti mesta,” povedal nám Pavol Snopek, ktorý býva v jednom z blokov pri ceste na Watsonovej ulici. Na skutočnosť, či aj v tejto časti mesta sa bude plynovod rekonštruovať a či pri tom budú musieť opäť rúbať stromy, sme sa pýtali v spoločnosti SPP – Distribúcia. Odpovede sme však do uzávierky nedostali.
Pozrite si ako Pavol Snopek vysvetľuje vzniknutú situáciu a ukazuje plynové rúry na Watsonovej ulici:
Foto a Veronika Janušková
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.