Ministerstvo kultúry predložilo návrh zákona reagujúci na následky prípadnej tretej vlny

Nový návrh zákona Ministerstva kultúry SR (MK SR) má v roku 2022 oslobodiť umelcov aj od odvodovej povinnosti z autorských zmlúv v prípade zníženia ich príjmov.
Ako vysvetlilo ministerstvo v predkladacej správe, ide o iniciatívny materiál, ktorý má vytvoriť podmienky na zmiernenie následkov prípadnej tretej vlny pandémie. Tá totiž môže podľa rezortu opäť obmedziť možnosť konania verejných kultúrnych podujatí. Zároveň návrhom dočasne predlžuje opatrenia platné do 31. decembra 2021. Návrh predložilo ministerstvo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania, ktoré končí 27. augusta.
Cieľom ministerstva je dočasne predĺžiť opatrenia prijaté zákonom z roku 2020 v súvislosti s ochorením COVID-19 a zákonom, ktorý menil a dopĺňal zákony MK SR naviazané na druhú vlnu pandémie. Dôvodom sú pretrvávajúce dôsledky pandémie COVID-19 a očakávaná tretia vlna. Návrh sa týka aj zákona o verejných kultúrnych podujatiach a rieši situáciu, keď sa pre pandémiu neuskutočnia. Zákon zahŕňa aj opatrenia týkajúce sa odvodovej povinnosti z autorských odmien alebo odmien výkonných (reprodukčných) umelcov, dobrovoľnosti príspevkov prijatých od občanov, respektíve zníženie príspevkov pre dedičov autorských práv podľa zákona o umeleckých fondoch.
Na základe potrieb z aplikačnej praxe sa návrhom zákona ministerstvo ustanovuje oprávnenie usporiadateľa verejného kultúrneho podujatia odoprieť určitým osobám vstup či účasť na podujatí. Napríklad osobe, ktorá nepreukáže svoju totožnosť, pričom vstupenka či pozvánka bola vystavená na meno. Tiež osobe, ktorá nespĺňa podmienku veku alebo inú podmienku, na ktorej splnenie je viazaný vstup pre dané verejné kultúrne podujatie.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články

V košických oceliarňach došlo k vážnemu pracovnému úrazu. Pracovník dodávateľskej firmy spadol z rebríka vo výške približne siedmich metrov. Na miesto okamžite smerovala posádka Rýchlej zdravotnej pomoci.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.