I. Korčok ocenil exministra Kukana a ďalších Slovákov úspešne pôsobiacich v zahraničí
Najvyššie vyznamenanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR), teda medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu, prevzal bývalý minister zahraničia Eduard Kukan. Na slávnostnom podujatí vo štvrtok 26. augusta mu ju v Palugayovom paláci udelil minister zahraničia Ivan Korčok (nom. SaS).
Kukan vyznamenanie dostal za svoj významný prínos pre slovenskú diplomaciu, budovanie profesionálnej slovenskej zahraničnej služby a za reprezentáciu Slovenska v Organizácii Spojených národov či v Európskom parlamente. „Je potrebné pamätať si, že príbeh Slovenska mohol byť výrazne odlišný, ak by naša krajina neurobila zásadné rozhodnutie a nenastúpila na úspešnú integračnú cestu koncom 90. rokov. Práve minister Kukan bol pri zásadných rozhodnutiach, ktoré umožnili náš vstup do EÚ a NATO,“ povedal Korčok. Doplnil, že tieto organizácie dnes tvoria základné piliere zahraničnej politiky a garantujú bezpečnosť a prosperitu Slovenska.
Šéf slovenskej diplomacie udelil ocenenie Vyslanec dobrej vôle opernej dive a sopranistke Edite Gruberovej, hoteliérovi a prezidentovi siete hotelov Henrymu Kallanovi a vedcovi a univerzitnému profesorovi ekonómie Ľubošovi Pástorovi. Ocenenie Vyslanec dobrej vôle je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou reprezentujú Slovensko.
Podľa Korčoka je tu doba, v ktorej je “kultivovaný názor odborníkov prekričaný hlasno tlmočenými pocitmi a odbornosť a úspech nie sú vždy predmetom ocenenia“. „Osobne mi preto veľmi záleží na tom, aby rezort diplomacie myslel na ľudí, ktorí nám robia dobré meno v zahraničí a sú špičkami vo svojej oblasti. Ako spoločnosť si potrebujeme pripomínať úspešné príbehy Slovákov pôsobiacich doma aj v zahraničí a ich talent aj oceniť,“ uzavrel minister.
Zdroj: (SITA, kh;jme/ d.p.)
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.