Proces posudzovania liekov na Slovensku má podľa NKÚ významné trhliny

Proces posudzovania liekov na Slovensku má podľa Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ) významné trhliny. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková. NKÚ vo svojej analýze upozornil na riziká procesu, ktoré vznikajú tým, že nebol v počiatkoch optimálne nastavený.
V roku 2019 tvorili výdavky na lieky štvrtinu z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Tieto hodnoty sa pohybujú na úrovni priemeru Európskej únie, sú však vyššie ako v niektorých krajinách s lepšími zdravotnými výsledkami. Nižšie farmaceutické výdavky na obyvateľa a nižšiu liečiteľnú úmrtnosť majú napríklad Česká republika, Dánsko aj Slovinsko. Naznačuje to, že časť peňazí použitých na lieky by sa na Slovensku mohla vynakladať efektívnejšie na iné zdravotnícke služby.
Odborníci majú pri posudzovaní nákladovej efektivity liekov vychádzať z farmako-ekonomických modelov, čo znamená, že zhodnotia, či prínos lieku stojí za vynaložené peniaze. Ministerstvo zdravotníctva SR však povinnosť požadovať takéto hodnotenie stanovilo až v júni 2021 doplnením pôvodnej vyhlášky. „V kontrolovanom období rokov 2017 až 2020 sa však na nákladovú efektivitu pozreli len pri 35 liekoch z celkového počtu 479 posudzovaných liekov, čo predstavuje len sedem percent,” dodala Bolech Dobáková. Predloženie farmako-ekonomických modelov je pritom podľa medzinárodných odborných odporúčaní povinnou súčasťou hodnotenia liekov aj v Poľsku, Maďarsku, Holandsku či v ďalších krajinách.
Analytický tím NKÚ preto odporúča rezortu zdravotníctva prijať opatrenia, ktorými bude požadovať finančno-nákladové posúdenie liekov na základe medzinárodných metodologických odporúčaní po vzore iných štátov Európskej únie. Nevyužívanie týchto postupov totiž zvyšuje riziko subjektívneho a nesprávneho hodnotenia, znižuje transparentnosť procesu kategorizácie liekov, čím môže prispieť k neefektívnemu vynakladaniu finančných prostriedkov na lieky z verejného zdravotného poistenia.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články

Ako informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici podal 15. júla na Mestský súd Košice obžalobu za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Generálny prokurátor Maroš Žilinak zamietol návrh Davida Lindtnera, obhajcu obvineného Daniela Bombica, na zrušenie obvinenia jeho klienta podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Informáciu denníka Sme pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Na moste VSS v Košiciach zasahovali vo štvrtok 24. júla večer hasiči, zrazili sa tam dve autá a autobus MHD.