Proces posudzovania liekov na Slovensku má podľa NKÚ významné trhliny
Proces posudzovania liekov na Slovensku má podľa Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ) významné trhliny. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková. NKÚ vo svojej analýze upozornil na riziká procesu, ktoré vznikajú tým, že nebol v počiatkoch optimálne nastavený.
V roku 2019 tvorili výdavky na lieky štvrtinu z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Tieto hodnoty sa pohybujú na úrovni priemeru Európskej únie, sú však vyššie ako v niektorých krajinách s lepšími zdravotnými výsledkami. Nižšie farmaceutické výdavky na obyvateľa a nižšiu liečiteľnú úmrtnosť majú napríklad Česká republika, Dánsko aj Slovinsko. Naznačuje to, že časť peňazí použitých na lieky by sa na Slovensku mohla vynakladať efektívnejšie na iné zdravotnícke služby.
Odborníci majú pri posudzovaní nákladovej efektivity liekov vychádzať z farmako-ekonomických modelov, čo znamená, že zhodnotia, či prínos lieku stojí za vynaložené peniaze. Ministerstvo zdravotníctva SR však povinnosť požadovať takéto hodnotenie stanovilo až v júni 2021 doplnením pôvodnej vyhlášky. „V kontrolovanom období rokov 2017 až 2020 sa však na nákladovú efektivitu pozreli len pri 35 liekoch z celkového počtu 479 posudzovaných liekov, čo predstavuje len sedem percent,” dodala Bolech Dobáková. Predloženie farmako-ekonomických modelov je pritom podľa medzinárodných odborných odporúčaní povinnou súčasťou hodnotenia liekov aj v Poľsku, Maďarsku, Holandsku či v ďalších krajinách.
Analytický tím NKÚ preto odporúča rezortu zdravotníctva prijať opatrenia, ktorými bude požadovať finančno-nákladové posúdenie liekov na základe medzinárodných metodologických odporúčaní po vzore iných štátov Európskej únie. Nevyužívanie týchto postupov totiž zvyšuje riziko subjektívneho a nesprávneho hodnotenia, znižuje transparentnosť procesu kategorizácie liekov, čím môže prispieť k neefektívnemu vynakladaniu finančných prostriedkov na lieky z verejného zdravotného poistenia.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.