Zníženie rozpočtu pre vysoké školy môže mať vážne hospodárske a sociálne riziká
Zníženie rozpočtu pre vysoké školy môže mať vážne hospodárske a sociálne riziká. Upozornil na to na tlačovom brífingu v stredu 13. októbra predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer. Podľa neho vysoké školy práve teraz potrebujú financie na reformy, napríklad do zavádzania nových systémov kvality, na odstraňovanie nedostatkov a zlepšovanie kvality vzdelávania.
Reformy by pri tom mohli vysokým školám pomôcť čeliť zostrujúcej sa medzinárodnej konkurencii a podporiť vytváranie atraktívneho prostredia pre mladé talenty. Znižovanie financovania tak ohrozuje dosahovanie cieľov dôležitých pre Slovensko. Poukázal na to, že v návrhu rozpočtu pre verejné vysoké školy sa počíta s medziročným poklesom o viac ako 27 miliónov eur, pričom rozpočet na rok 2021 bol oproti roku 2020 znížený o zhruba 18 miliónov eur. Vyzvali preto vládu SR a poslancov Národnej rady SR, aby prehodnotili krátenie rozpočtu pre verejné vysoké školy v rokoch 2021 a 2022.
Redhammer podotkol, že v zahraničí v súčasnosti študuje zhruba 16 percent slovenskej študentskej populácie. Správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) „Education at a Glance 2021“ ukázala krajiny, do ktorých odchádza najväčšia časť slovenských študentov, výrazne viac financujú vysoké školy. Slovensko vynaložilo na vysokoškoláka v dolároch prepočítaných na paritu kúpnej sily 71 percent priemeru OECD a Európskej únie, pričom v Českej republike je to 95 percent, v Dánsku 116 percent a v Spojenom kráľovstve 176 percent. Predseda výkonnej rady SAAVŠ konštatoval, že plánované škrty tak pozíciu Slovenska zhoršia. Podľa neho sa nedá očakávať od vysokých škôl porovnateľný či nadpriemerný výkon pri výrazne podpriemernom financovaní.
Vysoké školy podstupujú zmeny zamerané na zvyšovanie kvality vzdelávania. Redhammer doplnil, že prvé akreditácie študijných programov na základe nových štandardov sa v týchto dňoch dokončujú. SAAVŠ o nich plánuje podrobnejšie informovať budúci mesiac. Nasledovať by mali systémové akreditácie, ktoré sa budú týkať každej vysokej školy na Slovensku.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.