Nezákonné značenie parkovacích miest je podľa EEI zdanlivá nezrovnalosť
Značenie parkovacích miest v nových rezidentských zónach počas posledných dní nadobúda na intenzite. Nie všetky vyznačené miesta sa však zdajú byť v poriadku. Firma EEI sľubovala, že počet miest pre ťažko zdravotne postihnuté osoby sa oproti minulému stavu viac ako zdvojnásobí. Sľub sa však snaží plniť naozaj svojsky.
Už v priebehu minulého týždňa sme poukázali na zvláštne miesto pre ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) na Košťovej ulici. Vyznačili ho cez obrubník sčasti na ceste a sčasti na chodníku a je rovnako široké ako ostatné parkovacie miesta. Podľa EEI postupovali v súlade so schváleným projektom.
Chýba šírka aj zošikmený obrubník
Na naše prekvapenie sme včera našli na Palárikovej ulici ďalšie veľmi podobné parkovacie miesta označené piktogramom invalidného vozíka. Pred vchodmi 4 až 8 ich je hneď päť vedľa seba. Ich šírka nepresahuje dva a pol metra, sú rovnako široké ako ostatné parkovacie miesta pozdĺž dlhého bloku. A opäť sú vyznačené sčasti na ceste a sčasti na chodníku. Keď z auta na jednom z týchto miest vystúpi vozíčkár, ocitne sa priamo v jazdnom pruhu.
Technické parametre parkovacích miest pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie stanovuje vyhláška ministerstva životného prostredia. Podľa nej musí mať stojisko na odstavnej ploche pre vozidlo ŤZP osoby šírku najmenej 3,5 metra. S verejnou pešou plochou, čo je v tomto prípade chodník, musí byť spojené zošikmeným obrubníkom širokým najmenej jeden meter. Nič podobné sme na Palárikovej nenašli.
„Spomínané miesto na Košťovej ulici je už v poriadku. Keďže viaceré práce prebiehajú súbežne, vznikajú zdanlivé nezrovnalosti, ale tie sú rovnako priebežne aj upravované,“ tvrdí k problému parkovacia spoločnosť EEI.
Názor funkcionára zväzu zdravotne postihnutých
„Spomínané parkovacie miesta rozhodne nie sú v súlade so zákonom. Parkovacie miesto pre ŤZP nemôže ústiť dverami auta do jazdného prúdu, veď vozíčkár si buď sám, alebo s pomocou doprovodu vyloží vozík vedľa auta a do neho potom nastupuje. Robiť tieto úkony v jazdnom pruhu za plnej premávky predsa nejde, to by musel zrejme niekto za auto položiť výstražný trojuholník. Také nastupovanie a vystupovanie nejakú dobu trvá a tvorí sa prekážka na ceste. Pokiaľ by mali miesta rozmery predpísané zákonom, tak by bolo nastupovanie a vystupovanie v poriadku,“ povedal nám dlhoročný funkcionár Slovenského zväzu zdravotne postihnutých Ján Ostrolúcky. Podľa jeho názoru parkovacie miesta pre ŤZP musí odsúhlasiť dopravný inšpektorát a odbor dopravy mestského úradu. „Na takéto parkovacie miesta by žiadny z odborníkov súhlas podľa mňa nedal,“ myslí si J. Ostrolúcky.
Stanovisko dopravného inšpektorátu nám hovorkyňa košickej polície Jana Mésarová sľúbila dodať dnes.
Foto: veja
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.