Henszlmannov dom
Neviem, aké sú vaše kritériá pri výbere bytu či domu, ale podľa mňa najdôležitejšie je mať pekný výhľad. V Košiciach jestvuje len jeden dom, ktorý má najbližšie k vchodu do dominanty mesta Dómu sv. Alžbety, a tak katedrálu z neho vidno pod najlepším uhlom.
Jeden z najkrajších výhľadov na našu katedrálu je z rohového domu Hlavnej a Alžbetinej ulice.
Na východnej fasáde rohového domu Alžbetinej a Hlavnej ulice je pamätná tabuľa slávneho rodáka.
Od medicíny k ochrane pamiatok
V ňom sa onedlho po svojom narodení v roku 1813 na dóm pozrelo bábätko menom Imrich Henszlmann. Ten sa neskôr pozrel aj všelikam inam. Napríklad do Budapešti, Ríma, Padovy i Viedne.
Popritom stihol vyštudovať medicínu, ale s ešte väčším zápalom sa venoval tomu, čo oficiálne ani nevyštudoval, dejinám umenia a ochrane pamiatok. V tom poslednom bol taký macher, že sa stal členom Maďarskej akadémie vied a vedúcim katedry archeológie v Budapešti. Takto, a aj inak, podnecoval štátnu ochranu pamiatok v Uhorsku, až vznikla Uhorská dočasná pamiatková komisia. Komisia si nenašla žiadneho lepšieho predsedu ako jeho samotného.
Zrod umenovedy
Z toho všetkého sa však Imrich Henszlmann nestal horenosom, ale do Horného Uhorska svoj zrak pozdvihol. Preto sa často v myšlienkach a niekedy aj osobne vracal k svojej z detstva susednej budove Dómu sv. Alžbety. V roku 1846 napísal o ňom i o Kaplnke sv. Michala odbornú prácu s témou Kostoly v staronemeckom štýle v meste Košice.
Keďže dovtedy nikto nič podobné v Uhorsku nenapísal, tento rok sa pokladá za zrod vedy o umení v Uhorsku a Henszlmann za jej zakladateľa. Keď sa náš prvý kunsthistorik pozeral na dóm, napadlo mu tiež, že v gotickom umení je všetko zákonité. Stačí si zobrať vnútornú šírku svätyne hocijakého kostola a od nej sú už odvodené všetky ostatné rozmery kostola. Jeho teória sa stala svetoznámou, pre istotu si ju overil aj na parížskej katedrále a následne vydal o tom rozpravu aj vo Francúzsku.
Na svoj dóm nezabudol
Na „svoj“ dóm nezabudol a ovplyvňoval jeho reštaurovanie v 50. – 80. rokoch predminulého storočia. To všetko prispievalo k tomu, že jeho výhľad (vždy, keď bol v Košiciach) bol ešte lepší.
Zaujímavejšia je ale pamätná tabuľa v maďarčine, ktorá vraví, že sa tam v r. 1813 narodil zakladateľ ochrany pamiatok v Uhorsku Dr. Imrich Henszlmann. Na čítanie tabule však musíte byť ďalekozraký alebo si doniesť rebrík, pretože je až na poschodí medzi oknami z Hlavnej ulice. Aspoň ju nezničia prípadní šovinisti.
Foto: Iveta Vaculová, Veronika Janušková
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.