Najnovšia štúdia preukazuje vplyv probiotík na hmotnosť aj obvod pása
Vedci z Veľkej Británie sa špecializujú na priateľské baktérie v ľudskom čreve už viac ako dvadsať rokov. Medzi týchto odborníkov patrí aj Slovenka Dr. Iveta Garaiová. Nová štúdia, ktorej sa zúčastnilo 200 dobrovoľníkov potvrdila preukázateľný vplyv probiotík na hmotnosť, obvod pása a BMI.
26 týždňovej štúdie sa zúčastnili ľudia vo veku 30 až 65 rokov. Ženy mali pri tom obvod pása vyšší ako 89 cm a muži 100 cm. Množstvo ľudí zo skupiny malo nábeh na rôzne zdravotné problémy. Index telesnej hmotnosti, teda BMI, mali v rozmedzí 25 a 34,9. Podľa štúdie by pravidelné dopĺňanie priateľských baktérií malo mať významný vplyv na ľudské telo.
Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina brala jednu kapsulu obsahujúcu 50 miliárd živých bakteriálnych kultúr skupiny Lab4P, obohatenú ešte o dennú dávku vitamínov C, D a zinok. Druhá skupina dostávala placebo kapsulu. Účastníci boli pod prísnou kontrolou a nesmeli meniť svoj životný štýl.
Účastníci z prvej skupiny, teda tí, ktorí užívali kapsulu s priateľskými baktériami, s momentálnym názvom Pro-Ven BiotaTrim dosiahli pozoruhodné výsledky. Objavila sa u nich strata hmotnosti od 1,36 do 3,18 kg, zmenšil sa im obvod pása o 1-2 cm a ich BMI sa znížilo o 1 až 4%. Vďaka takýmto výsledkom zopakovali štúdiu dvakrát. Okrem iného mali kapsuly vplyv aj na zníženie infekcií horných dýchacích ciest, zníženie bolesti hlavy a vylepšenie zdravia.
BiotaTrim sa v súčasnej dobe už zaradené ako voľno predajný výživový doplnok v lekárňach po celom svete. Za výskumom stojí biochemik a profesor Julian Marchesi, Dr. Nigel Plummer a mikrobiologička Dr. Iveta Garaiová.
Zdroj: Mária Halajová a Dr. Garaiová
(VT)
Odporúčané články
Akademická únia v Oxforde (AUO) a Európske obchodné zhromaždenie v Oxforde (Spojené kráľovstvo) je inštitúcia s viac ako 25-ročnými skúsenosťami s oceňovaním vynikajúcich podnikov a lídrov zo 74 krajín.
Uzávera potrvá od pondelka 10. novembra do stredy 12. novembra. Ako mestské lesy uviedli na sociálnej sieti, úsek bude uzavretý obojsmerne, vždy v čase od 7:00 do 16:00 hod.
Do redakcie nášho denníka prišiel postreh od čitateľa, ktorý si všimol, že na Strojárenskej ulici už nie je lavička Václava Havla. Pamätná tabuľa ostala, no stoličky so stolíkom sú preč. Takúto lavičku majú aj vo Washingtone, Dubline, Barcelone, Benátkach, Tel Avive aj Prahe, len z Košíc musela odísť na reparáciu do Čiech. Dôvodom bol vandalizmus.

