Máme sa na čo tešiť!
V jubilejnom ročníku pripravila dramaturgia KHJ mimoriadne pestrý program. Okrem piatich symfonických a šiestich komorných koncertov prináša vernisáž výstavy obrazov Vladimíra Kaderu, stretnutie s hudbou, v ktorej vás Karol Petróczi oboznámi s hudbou J. Sibeliusa, operný večer s najznámejšími áriami, balet a operu v Štátnom divadle. Na festivale nebudú ani tento rok chýbať významné umelecké osobnosti.
EUGEN INDJIĆ, klavír
Jeden z najlepších klaviristov súčasnosti Eugen INDJIĆ (* Belehrad 1947) zdedil mimoriadny talent po svojej matke, ktorá s ním emigrovala do USA, keď mal štyri roky.
Prvý verejný koncert mal už ako 9-ročný, o tri roky neskôr vydal svoje prvé klavírne CD… Šestnásťročný už absolvoval prvé zahraničné turné (13 koncertov v Dánsku) a už vtedy o ňom kritika písala: „Chopina hrá ako Poliak, Debussyho ako Francúz, Prokofieva hrá majstrovsky ako Rus.”
V roku 1968 sa stretol s Arturom Rubinsteinom, ktorý sa stal nielen jeho mentorom, ale aj priateľom a ostal ním až do konca svojho života.
E. Indic počas svojej bohatej umeleckej kariéry spolupracoval s celým radom významných symfonických orchestrov v Spojených štátoch, v Európe a Ázii pod taktovkou dirigentských osobností ako napr. L. Bernstein, V. Fedosejev, V. Gergijev, R. Kubelík, G. Sinopoli, G. Solti, a i.
Jeho bohatá diskografia zahŕňa o. i. súborné nahrávky klavírnych koncertov Chopina, Debussyho, Schumanna, Prokofieva a Beethovena. Popri koncertnej činnosti vedie majstrovské kurzy v Japonsku, Spojených štátoch a v Európe. Od roku 1972 žije vo Francúzsku.
SOPHIA JAFFÉ, husle
Už niekoľko rokov je ozdobou koncertných pódii, z ktorých oslňuje publikum priezračnou technikou, vnútorným nasadením a hlbokou emocionálnou výpoveďou.
Narodila sa roku 1980 a hre na husle sa venuje od piatich rokov. Prvýkrát vystúpila na verejnosti v sále Berlínskych filharmonikov. Mala len sedem rokov!
Ako štrnásťročná získala prvú cenu v celonemeckej súťaži “Jugend Musiziert”. V roku 1998 začala študovať Berlínsku hudobnú akadémiu Hannse Eislera. V roku 2006 štúdiá slávnostne ukončila Beethovenovým koncertom. Sophia Jaffé je nositeľkou významných ocenení (cena Mozartovej spoločnosti vo Wiesbadene, Medzinárodnej súťaže sláčikových nástrojov v juhoafrickej Pretorii, cena v súťaži Královnej Elizabeth v Bruseli).
Vynikajúca huslistka má za sebou množstvo úspešných recitálov a koncertov s významnými hudobnými telesami (Orchestre de la Suisse Romande, Akademický filharmonický orchester Petrohrad, Symfonický orchester v Johannesburgu, Národný symfonický orchester Belgicka). Okrem Európy koncertovala aj v USA a Chile.
ŠTEFAN KOCÁN (BAS) a MIROSLAV DVORSKÝ (TENOR)
Obľúbený operný galavečer tentoraz ponúka netradičný a zároveň sľubný umelecký zážitok. Štefan Kocán, sólista New York Metropolitan Opera, jednej z najprestížnejších operných scén, sa v súčasnosti radí medzi top svetových spevákov v hlasovom obore bas.
Popredný tenorista zo známej speváckej rodiny Miroslav Dvorský patrí k špičke slovenských interpretov. Výsledkom tohto hviezdneho obsadenia sólistov je ohromujúci program. Ten neobchádza najväčšie skvosty mužských operných árií – nezabudnuteľná Cavaradossiho “E lucevan le stelle…” či Lenského „Kuda, kuda“ sú len špičkou ľadovca večera postaveného z nezabudnuteľných operných melódií. Zvláštny esprit bude sršať aj z duetu Kecala a Jeníka z Predanej nevesty.
Podrobný program nájdete na www.sfk.sk
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.