20. výročie prvého filmu o Harry Potterovi: Všetko to začalo kameňom mudrcov

Dnes (16. 11.) je to presne 20 rokov od vydania prvého filmu zo ságy o mladom čarodejníkovi Potterovi. Film Harry Potter a kameň mudrcov odštartoval magickú chvíľu v našich životoch a prvýkrát otvoril brány Rokfortu na filmových plátnach. Prejdite s nami spomienkovou cestou a pripomeňme si spoločne najlepšie scény tohto filmu, nezabudnuteľné hlášky, ale aj fakty z jeho nakrúcania.

5 Najikonickejších scén prvého filmu
1. Príchod listov
Čakali ste ako dieťa pri obrazovke, dúfajúc, že sa k Harrymu dostane list, rovnako napäto ako my? Myslíme, že scéna, kedy sa do domu začnú sypať tisícky listov je nezabudnuteľná. Nevieme, na čo sa pozeralo lepšie – či na šťastný výraz poskakujúceho Harryho alebo grimasu jeho strýka, ktorý sa predtým pokúsil listy zničiť. Tak či onak, jedno ostáva u nás všetkých rovnaké – stále čakáme na ten svoj.
2. Šikmá ulička a prvý pohľad do sveta čarodejníkov
Ulica plná čarodejníkov, zvierat a magických predmetov. Na to, aby si ostal očarený, sa nemusíš ani pozrieť do vitrín. Samozrejme, jej nezabudnuteľnou súčasťou je aj obchod s prútikmi, ktorý by fanúšikovia určite radi navštívili. Pri porovnaní magického sveta s tým reálnym určite zapracovala fantázia nejedného dieťaťa. Teraz sa pri obhliadnutí späť skôr zameriavame na kostýmy, kulisy a vizuálne efekty, ktoré boli na vtedajšiu dobu naozaj pokrokové.
3. Zoznámenie hlavného tria
Azda každý si pamätá premúdrelú Hermionu, ktorá bola príliš inteligentná na svoj vek, Rona, ktorý bol vášnivým jedlíkom a Harryho, ktorý si až teraz začal uvedomovať, aký je v skutočnosti slávny. A samozrejme, nesmieme zabudnúť na prvú scénu Hermiony a Rona. Kto vie, čo by si mladá Hermiona pomyslela, keby vedela, že hovorí so svojím budúcim manželom.
Taktiež nesmieme zabudnúť na to, ako sa do vlaku dostali. Nástupište 3 a 3/4 snáď nemusíme predstavovať.
4. Príchod do Rokfortu
Lode, lampáše a vysvietený Rokfort. Tvorcovia presne vedeli, čo robia. Ak si na túto scénu ako dieťa nepozeral s otvorenými ústami, tak si pravdepodobne prvý film videl príliš neskoro.
5. Čarodejnícky šach
Ako by sme mohli vynechať šachový turnaj, ktorý odohrali 11-ročné deti? Myslím, že nik z nás v mladom veku ani len netušil, ako túto spoločenskú hru vôbec odohrať, avšak náš pohľad na ňu sa definitívne zmenil. Priznajte sa, či ste sa tiež nepokúsili naučiť pravidlá tejto hry len vďaka Harrymu.

Zaujímavé fakty, ktoré si možno nevedel
1. Emma Watson takmer nebola Hermionou. Kastingy na postavu Hermiony sa konali na britských základných školách, jednou z nich bola aj Emmina. Mladá budúca hviezda však nemala o konkurz záujem, a ak by ju jej učiteľka nepresvedčila, aby to skúsila, nikdy by mladú čarodejnicu nestvárnila.
2. Každý list o prijatí Harryho do školy bol napísaný ručne. Dokonca dvakrát! Listy písal štáb. Prvá várka však bola pre sovy príliš ťažká a tak bolo potrebné ich napísať znova. Počet listov sa odhaduje v tisíckach.
3. Producenti sa snažili, aby mal Harry zelené oči a Hermiona predkus ako v knihách, no márne. Daniel dostal alergickú reakciu na kontaktné šošovky a Emma s falošnými zubami nedokázala rozprávať.
4. Reakcia hlavného tria (Daniel, Emma a Rupert) na veľkú sálu bola skutočná. Herci tieto priestory nevideli, až kým nezačali točiť scénu s triediacim klobúkom.
5. Herci, ktorí hrali študentov, počas natáčania robili svoje domáce úlohy. Aby scény, keď rokfortskí žiaci študujú vyzerali autenticky, producenti počas nich nechali hercov vypracovávať ich reálne domáce úlohy.

Odporúčané články

Veľkonočné sviatky prinášajú na stoly tradičné dobroty, no ich nadmerná konzumácia často vedie k zdravotným problémom. Na urgentnom príjme Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach každoročne ošetrujú pacientov so zvracaním, hnačkami, žlčníkovými kolikami či otravou alkoholom. Ústavný dietológ UNLP Košice Miroslav Paľko odporúča zamerať sa na ľahko stráviteľné jedlá, zeleninu a striedmosť, aby sviatky neohrozili zdravie.

Kvetná nedeľa, ktorá tento rok pripadá na 13. apríla, je v poradí šiestou pôstnou a zároveň poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou. Táto nedeľa je známa i pod názvom Palmarum – podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia v Jeruzaleme radostne vítali prichádzajúceho Ježiša Krista. Nedeľa sa však nazýva aj Pašiová (odvodené z latinského passio – utrpenie). V kresťanských chrámoch sa čítajú pašie.

Veľkonočná vigília, slávená v noci zo soboty na nedeľu, je ústrednou bohoslužbou kresťanských osláv Veľkej noci, ktorá začína Veľkonočnú nedeľu. Podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska nejde o obrady Bielej soboty, hoci sa konajú v sobotu po západe slnka, ale liturgicky patria už k nedeli. Táto noc bdenia, zasvätená očakávaniu Pána, oslavuje Kristovo zmŕtvychvstanie a prináša radosť po tichu od Zeleného štvrtka.