Železnice SR zrekonštruovali nehodový úsek za 250-tisíc eur
Železnice Slovenskej republiky po ročnom meškaní opravili železničné priecestie medzi Veľkou a Tatranskou Lomnicou, ktoré bolo miestom častých nehôd cyklistov. Náklady na realizáciu boli približne 250-tisíc eur. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa železníc Ria Feik Achbergerová. Meškanie stavby podľa jej slov spôsobil nedostatok pridelených finančných prostriedkov pre Oblastné riaditeľstvo Košice. Tie mu boli pridelené až na súčasný štvrtý štvrťrok tohto roka.
V rámci opravy sa v prvej polovici novembra realizovala podľa hovorkyne komplexná výmena koľajového roštu, štrkového lôžka a náhrada drevenej priecestnej konštrukcie celogumenou konštrukciou „strail“. „Po oboch krajoch má zabudované prvky velo strail, ide o bezžliabkovú úpravu, pre bezpečný prejazd cyklistov,“ priblížila Feik Achbergerová. Súčasťou celkovej opravy železničného priecestia bola tiež obnova asfaltového povrchu vozovky. Bezpečnosť cyklistov sa zvýšila aj vyznačením pruhov na vozovke pre bezpečný prejazd.
Na zlý stav priecestia už niekoľko rokov poukazovala aj samotná obec Veľká Lomnica. Podľa starostu Petra Dudu priecestie pretína cestu asi v 45-stupňovom uhle. „Keď po ňom jazdili cyklisti, stávalo sa im, že sa im spriečilo predné koleso, a tak prepadli cez bicykel, urobili kotrmelec. Mali sme tam niekoľko prípadov so zlomenými kľúčnymi kosťami, otrasy mozgu a podobne,“ vysvetlil pre SITA. Práve nový prejazd vybavený systémom „velo strail“ je podľa starostu uspôsobený na to, aby po ňom dokázal cyklista prejsť bez vzniku kolíznej situácie.
Železnice zároveň avizovali, že na budúci rok plánujú podobnú opravu aj v medzistaničnom úseku Studený Potok – Poprad, a to v 6,555 kilometri. Jej súčasťou bude rovnako zabudovanie prvkov velo strail. „Oprava železničného priecestia s uhlom kríženia 80 stupňov sa môže zrealizovať až v roku 2022 za podmienky dostatočného prídelu finančných prostriedkov pre daný rok,“ dodala hovorkyňa železníc.
(SITA, ta;fa)
Odporúčané články
Bude zamračené, teploty okolo 1 až 3 stupne Celzia.
Neubehol ani mesiac od čelnej zrážky dvoch rýchlikov v Jabloňove nad Turňou pri Rožňave, a na druhej strane krajiny došlo k ďalšej šokujúcej zrážke vlakov. Na trati medzi Svätým Jurom a Pezinkom v nedeľu 9. novembra do seba narazili dva vlaky. Oba smerovali na bratislavskú hlavnú stanicu. Zrážka sa stala na najmodernejšej časti železnice na Slovensku chránenej zabezpečovacím systémom ETCS (European Train Control System).
Ako sme nedávno informovali, v Mestskej časti Západ sa rozmohli prípady vykrádania áut. Počet vlámačiek stúpol až štvornásobne a šíria sa dohady, že by to mohli mať na svedomí organizované skupiny. Oslovili sme starostu MČ Západ Marcela Vrchotu s otázkami, kedy by mohli začať dohliadať na bezpečnosť v rizikových oblastiach žandári aj ako sa dá predchádzať ďalším podobným prípadom.

