Ako mať pracovisko, ktoré minimalizuje riziko úrazov pri práci?

Bezpečnosť a ochrana zdravia na pracovisku, to nie sú len pravidelné školenia, ktoré musia zamestnanci absolvovať. Teda nemalo by to tak byť. Malo by to byť jednou z priorít každej firmy. Nikto predsa nechce, aby sa práve na jeho pracovisku stávali pravidelné pracovné úrazy.
Zamestnanci musia byť adekvátne vybavení
A nezáleží na tom, či ide o firmu, ktorá sa zaoberá výrobou tesnení, veľkoobchodný sklad, alebo agentúru, ktorej jediné pracovisko sú kancelárie s počítačmi. Bezpečnosť je dôležitá pri akejkoľvek činnosti, pretože úrazy na nás číhajú aj na miestach, kde by sme to nečakali.
Mať naozaj bezpečné pracovné prostredie sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. V prvom rade zrejme väčšine napadne ochranné oblečenie a pomôcky pre manuálne pracujúcich zamestnancov. Aj pri technike, ktorú zamestnanci používajú, sa však musí dbať na bezpečnosť. Ak sa napríklad vo firme používajú vysokozdvižné vozíky v exteriéri aj v zime, nezaškodí ich vybaviť snehovými reťazami na VZV.
Riešte bezpečnosť systematicky
Aby snaha o bezpečné pracovné prostredie bola efektívna, je dobré ju robiť systematicky a nie spôsobom, že implementujete to, čo vám práve napadne. S takýmto systematickým riešením môže každej firme pomôcť jeden konkrétny ISO certifikát.
O ktorý ide? O certifikát ISO 45001. Získa ho len firma, ktorá sa pri všetkých svojich činnostiach a procesoch zameriava na zabezpečenie ochrany zdravia zamestnancov a ich bezpečnosti pri práci. Pokiaľ sú tieto veci zabezpečené, neminimalizujú len ohrozenie zamestnancov a riziko úrazovosti, ale aj možné poškodenia prístrojov, či materiálu.
Analyzujte riziká a predchádzajte im
Ako sa však dajú takéto riziká minimalizovať? Ich predchádzaním. A to môžete vďaka dôkladnej analýze možných rizík a zároveň aj príležitostí na zlepšenie bezpečnosti vo firme. Samozrejme, je potrebné na základe týchto analýz podnikať adekvátne kroky.
Treba si však uvedomiť, že aj tá najlepšia prevencia je stále „len“ prevencia. Spĺňanie normy ISO 45001 z vašej firmy nespraví miesto, kde sa nemôže nič stať. Avšak dokážete riziká minimalizovať na úroveň, keď by mali byť skôr výnimočné.
Odporúčané články

Keď sa Bitcoin začal prvýkrát objavovať v mainstreame, všetci tvrdili, že si čoskoro za neho budeme môcť nakupovať hotdogy. Technicky vzaté, na niektorých miestach je to už možné – ale na Slovensku to tak ešte celkom nie je.

Digestor nie je len praktickým pomocníkom, ale aj nevyhnutným prvkom, ktorý pomáha udržiavať zdravé a komfortné prostredie vo vašej domácnosti. Pri výbere digestora je dôležité zohľadniť nielen jeho výkon a funkcie, ale aj typ inštalácie, hlučnosť a dizajn, ktorý zapadne do vašej kuchyne. Prečítajte si náš článok, v ktorom vám odborníci z Planeo elektro Košice pomôžu vybrať ideálny digestor podľa vašich preferencií a rozpočtu, aby vaša kuchyňa bola nielen funkčná, ale aj príjemná na každodenné používanie.

Hlavnou financujúcou bankou Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. sa stala Slovenská sporiteľňa, a.s. Banka poskytne vodárňam financovanie vo výške 130 miliónov eur. VVS tým posilnila vlastnú finančnú stabilitu, zabezpečila zdroje pre plnenie rozvojových potrieb VVS v oblasti core, aj non-core aktivít. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú obe spoločnosti uzavreli.