Ako mať pracovisko, ktoré minimalizuje riziko úrazov pri práci?
Bezpečnosť a ochrana zdravia na pracovisku, to nie sú len pravidelné školenia, ktoré musia zamestnanci absolvovať. Teda nemalo by to tak byť. Malo by to byť jednou z priorít každej firmy. Nikto predsa nechce, aby sa práve na jeho pracovisku stávali pravidelné pracovné úrazy.
Zamestnanci musia byť adekvátne vybavení
A nezáleží na tom, či ide o firmu, ktorá sa zaoberá výrobou tesnení, veľkoobchodný sklad, alebo agentúru, ktorej jediné pracovisko sú kancelárie s počítačmi. Bezpečnosť je dôležitá pri akejkoľvek činnosti, pretože úrazy na nás číhajú aj na miestach, kde by sme to nečakali.
Mať naozaj bezpečné pracovné prostredie sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. V prvom rade zrejme väčšine napadne ochranné oblečenie a pomôcky pre manuálne pracujúcich zamestnancov. Aj pri technike, ktorú zamestnanci používajú, sa však musí dbať na bezpečnosť. Ak sa napríklad vo firme používajú vysokozdvižné vozíky v exteriéri aj v zime, nezaškodí ich vybaviť snehovými reťazami na VZV.
Riešte bezpečnosť systematicky
Aby snaha o bezpečné pracovné prostredie bola efektívna, je dobré ju robiť systematicky a nie spôsobom, že implementujete to, čo vám práve napadne. S takýmto systematickým riešením môže každej firme pomôcť jeden konkrétny ISO certifikát.
O ktorý ide? O certifikát ISO 45001. Získa ho len firma, ktorá sa pri všetkých svojich činnostiach a procesoch zameriava na zabezpečenie ochrany zdravia zamestnancov a ich bezpečnosti pri práci. Pokiaľ sú tieto veci zabezpečené, neminimalizujú len ohrozenie zamestnancov a riziko úrazovosti, ale aj možné poškodenia prístrojov, či materiálu.
Analyzujte riziká a predchádzajte im
Ako sa však dajú takéto riziká minimalizovať? Ich predchádzaním. A to môžete vďaka dôkladnej analýze možných rizík a zároveň aj príležitostí na zlepšenie bezpečnosti vo firme. Samozrejme, je potrebné na základe týchto analýz podnikať adekvátne kroky.
Treba si však uvedomiť, že aj tá najlepšia prevencia je stále „len“ prevencia. Spĺňanie normy ISO 45001 z vašej firmy nespraví miesto, kde sa nemôže nič stať. Avšak dokážete riziká minimalizovať na úroveň, keď by mali byť skôr výnimočné.
Odporúčané články
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Hľadáte ideálne miesto na rodinnú dovolenku, kde si vaše deti užijú zábavu a vy si zároveň oddýchnete? Slovensko ponúka množstvo rodinne orientovaných hotelov, ktoré ponúkajú pestrý program a kvalitné služby pre deti všetkých vekových kategórií.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.