Preniknite pod kožu krajín tretieho sveta prostredníctvom autentických svedectiev cestovateľov na festivale Iné cesty
Ochranca slovenskej divočiny Juraj Lukáč, filmár a horolezec Pavol Pekarčík, cestovateľ a karikaturista Mikuláš Sliacky, publicistka a humanitárna pracovníčka Magdaléna Vaculčiaková, svetobežník Lukáš Čech a ďalší budú hosťami 9. ročníka festivalu Iné cesty.
Festival zameraný na na udržateľné a zodpovedné formy cestovania najmä v krajinách tretieho sveta organizuje Občianske združenie (OZ) SOSNA. Uskutoční sa v piatok a sobotu tohto týždňa 27. a 28. novembra v priestoroch Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.
Pod kožu
„Program dvoch dní bude naplnený premietaním fotografií a živým rozprávaním cestovateľov, fotografov, dobrovoľníkov a publicistov, ktorí pešo, na bicykli alebo stopom putovali po krajinách tretieho sveta a ktorí prenikli týmto krajinám pod kožu,“ informoval organizátor Štefan Szabó z OZ SOSNA.
Návštevníci si budú môcť vypočuť autentické svedectvá o prírode, kultúre a obyvateľoch ďalekých krajín. Budú môcť vidieť fotografie a ľudí, ktorí boli pod vrchom Makalu v čase tragického zemetrasenia, na bicykli prešli jedno z najvyšších pohorí sveta Pamír v Tadžikistane, ktorí prežili roky v odľahlej divočine severnej Kanady, dostali sa ako jedni z prvých Európanov do najodľahlejších oblastí kazašského Altaja, ktorí opakovane navštívili Irán a prinesú posolstvo o tejto dnes tak často spomínanej krajine, ale aj tých, ktorí pomáhajú ľuďom v Nepále či Indonézii.
Iný pohľad
„Zámerom festivalu je ukázať iný pohľad na cestovanie a turizmus, ktorý nie je o adrenalíne, ale o hlbšom pohľade na krajiny najmä tie chudobnejšie. Zároveň je aj o citlivom prístupe ku kultúre a prírode týchto krajín. Festival je aj o hľadaní odpovedí na otázky, ako a prečo človek cestuje a ako by mal cestovať, aby čo najmenej škodil, ale naopak aspoň trocha pomáhal,“ upozornil Szabó.
Súčasťou podujatia bude aj výstava fotografií, výstava bannerov s najlepšími prednáškami a fotografiami z minulých ročníkov, ako aj obľúbené etno občerstvenie, predaj kníh a dokumentárnych filmov, otvorená čajovňa a, samozrejme, možnosť porozprávať sa s cestovateľmi.
(TASR)
Foto: posveteposvojom.com
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.