Košický kraj sa spolu s partnermi púšťa do projektu zameraného na odstránenie PCB látok na Zemplíne
Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE), Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Strojníckou fakultou TUKE, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BirdLife Slovensko, spoločnosťou Kosit a občianskym združením EnviSlovakia rozbiehajú projekt Zemplin LIFE Remedy.
Zameraný je na činnosti smerujúce k odstráneniu škodlivých PCB látok na Zemplíne, ktoré pochádzajú zo štátneho podniku Chemko Strážske. So žiadosťou o financovanie tohto zámeru a realizáciou konkrétnych aktivít vo výške takmer 4,6 mil. eur sa obracajú na Európsku úniu. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Rozsah kontaminácie sa nekončí odstránením zle uskladnených PCB látok v sudoch, ale pokračuje pozdĺž odpadového kanála Strážske až po Zemplínsku šíravu. Znečistenie už desaťročia pretrváva v pôde aj vo vode. Okrem zdravia vidíme dopady tejto environmentálnej záťaže aj v cestovnom ruchu na Zemplíne. Tento trend potrebujeme po rokoch zastaviť. Som rád, že životné prostredie zaujíma aj našich partnerov a rozhodli sa konať spolu s nami. Prvým krokom je vedieť, do akej miery nás chemické prvky skryté v pôde či vode ohrozujú,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.
Košický samosprávny kraj je koordinátorom projektu, zaviazal sa ho spolufinancovať sumou 356-tisíc eur. Tento zámer odsúhlasili krajskí poslanci na rokovaní 13. decembra. Župa zároveň predložila žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci programu Európskej únie LIFE.
V rámci projektu dekontaminácie Zemplína by sa malo zanalyzovať územie od odpadového kanála Strážske až po Zemplínsku šíravu. Na základe analýzy bude určený rozsah a miera znečistenia, ako aj vyhodnotenie zdravotného rizika. Projekt je rozpracovaný na obdobie štyroch rokov. Partneri by mali spoločne pracovať na podrobnom monitoringu územia, analýze, ktorá by definovala riziká kontaminácie a možnostiach nápravy. Projekt má využívať inovatívne sanačné technológie šetrné k životnému prostrediu.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.