Záhradkár sa nenudí ani v zime. Čo môžete robiť v záhrade v januári?
Napriek chladnému počasiu za oknami a tomu, že v tomto ročnom období zdobia záhradu nanajvýš ihličnaté alebo vždy zelené listnaté stromy, je na záhrade aj v zime dostatok práce. Ani počas januára by sme nemali zaháľať, ale pripravovať svoju záhradu na ďalší rok. Práve teraz je ten správny čas zahájiť novú sezónu. Tak poďme na to, čo môžeme urobiť v záhrade prvý mesiac v roku?
Ovocná záhrada
Práve január je najvhodnejším mesiacom na to, aby sme z ovocných stromov odstránili kôru z vonkajšej strany kmeňa, kde sa môžu ukrývať škodce. Rovnako môžeme odstrániť aj suché a poškodené konáre. Takto pomôžeme stromu, aby naďalej zdravo rástol. Kmene je možné ochrániť pred veľkými mrazmi tkanou textíliou proti mrazu, a to hlavne z toho dôvodu, aby sme predišli tomu, že sa na kmeni vytvoria mrazové puklinky, ktoré strom oslabujú. Ďalšou možnosťou je natrieť kmene vápenným mliekom. To si môžeme vyrobiť z 1,5 kg haseného vápna a 10 litrov vody. Na druhej strane však ovocné dreviny, ktoré sú už mŕtve, zo záhrady odstraňujeme rovnako ako aj tie choré. Ak ostali nejaké plody na konároch, je potrebné ich tiež odstrániť, pretože môžu byť zdrojom rôznych infekcií. Ak nie je vaša záhrada oplotená, je dobré použiť pletivo, aby ste zabránili poškodeniu stromov divou zverou. Dôležité je tiež kontrolovať uskladnené ovocie a zhnité kusy vyhadzovať.
Zeleninová záhrada
Ak pestujete vo vašej záhrade otužené zeleniny ako pór, špenát, ozimné šaláty či kel, je vhodné ich chrániť pred mrazmi čečinou, ktorou ich prikryjete. Na takto zakrytom záhone je tiež možné pestovať zimnú cibuľku či kučeravý petržlen. Naše telo potrebuje počas týchto chladných mesiacov dostatočné množstvo živín a vitamínov. Ich zdrojom je aj žerucha, ktorú si práve teraz môžete vysadiť doma do kvetináča. Veľkú pozornosť je tiež nutné venovať naplánovaniu nasledujúcej výsadby. Najmä kvôli striedaniu plodín sa už teraz rozhodnite, kde bude, ktorá zelenina vysadená. Takisto je potrebné skontrolovať zeleninu, ktorú ste vysadili už na jeseň. V prípade vyhrievaných skleníkov je možné prvú zeleninu sadiť už teraz. Rovnako ako pri ovocí, kontrolujte aj uskladnenú zeleninu.
Okrasná záhrada
Čo sa týka okrasnej záhrady, aj kvety, ktoré sú zasadené, je nutné chrániť pred mrazmi. To môžete spraviť už spomenutou čečinou. Pri odmäku je však dôležité, aby ste túto ochranu odstránili, aby sa kvety nezaparili, ak opätovne dôjde k zníženiu teplôt, čečinu vráťte. Ak už vonku nemrzne, môžete začať s prípravou jám pre jarné sadenie drevín. Pokiaľ sa vo vašej záhrade nachádzajú okrasné dreviny, opatrne z nich straste prebytočný sneh, aby sa konáre nepolámali. Rastlinky, ktoré cez zimu máte doma alebo v záhradnej pivnici veľmi mierne zalievajte, aby vám nevyschli. Počas zimy by ste nemali zabúdať ani na vtáčiky, ktorým v záhrade môžete nainštalovať kŕmidlá a búdky, kde im môžete pravidelne dopĺňať krmivo.
Zdroj: zahrada.sk, MK