Pri transformácii dopravy na inteligentnú mobilitu pomôžu vyspelé komunikačné a informačné technológie
Pri transformácii dopravy na jej vyššiu formu, na inteligentnú mobilitu, pomôžu vyspelé komunikačné a informačné technológie. Inteligentná mobilita by mala byť ekologickejšia, bezpečnejšia a efektívnejšia. To je hlavným cieľom Stratégie pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu Slovenska s víziou smerovania dopravy na Slovensku do budúcnosti, ktorú v stredu schválila vláda.
Presmerovať dopravy na ekologickú, inteligentnú a udržateľnú má umožniť príslušný plán. Dokument nadväzuje na návrh Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 – 2022 a tiež na programové vyhlásenie vlády.
Stratégia sa zameriava na všetky módy dopravy v podmienkach Slovenskej republiky a predstavuje možnosti budovania udržateľnej, inteligentnej a odolnej dopravy na Slovensku. Vzhľadom na výzvy pri riešení klimatickej krízy, úzko spojenej s dopravou, reflektuje na strategické smerovanie Európskej únie s prihliadnutím na osobitosti a potreby Slovenska. Prijatie stratégie otvorí možnosti prijatia čiastkových krátkodobých akčných plánov pre adresnejšie a efektívnejšie naplnenie jej cieľov.
Materiál prepája subjekty verejnej správy a určuje smerovanie inteligentnej mobility Slovenska v dlhodobom časovom horizonte tridsiatich rokov. Zároveň svojimi cieľmi a míľnikmi pretavuje oznámenia Európskej komisie od názvom Stratégia pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu – nasmerovanie európskej dopravy do budúcnosti.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.