Dve tretiny cigaretových ohorkov skončia mimo odpadkového koša, rozkladajú sa 15 rokov

Dve tretiny cigaretových ohorkov skončia mimo odpadkového koša. V praxi to znamená 340 až 680 miliónov kilogramov odpadu ročne. Informuje o tom Zelená linka vo svojom profile na sociálnej sieti.
Ohorky z cigariet uvoľňujú toxické chemikálie
„Cigaretové výrobky v sebe obsahujú až 7000 toxických chemikálií, medzi nimi aj známe karcinogény, ktoré sa takýmto spôsobom dostávajú do životného prostredia. Cigaretové ohorky končia na uliciach či dokonca v lesoch. Tam sa po kontakte s vodou vylúhujú látky, ako napríklad nikotín, arzén alebo ťažké kovy,” uvádza Zelená linka s tým, že tieto môžu nepriaznivo ovplyvniť živočíchy, vodné organizmy a rastliny.
Ohorky z cigariet sa v prírode rozkladajú zhruba 15 rokov, počas ktorých sa z nich navyše uvoľňujú aj nano a mikroplasty. Niektoré zvieratá si ich mýlia s potravou a po ich konzumácii u nich môže dochádzať k nevoľnostiam, zvracaniu či k záchvatom.
Kampaň pre vzdelávanie fajčiarov
Pre vysporiadanie sa s týmto problémom na Slovensku prebehla minulý rok kampaň zameraná na vzdelávanie fajčiarov. Súčasťou kampane bolo osadenie nových stojanových popolníkov, z ktorých vyzbierané ohorky sa použijú na ďalšie spracovanie. Využijú sa tak na výrobu asfaltov do ciest a chodníkov. V zahraničí sa tento problém rieši aj inými metódami. Vo Švédsku na zber ohorkov využívajú voľne žijúce vrany, ktoré zbierajú ohorky a tie následne vhadzujú do špeciálnych automatov. Následne sú odmeňované vhodným krmivom z automatov.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články

Košické Sídlisko KVP sa stáva novým epicentrom street športov. V mestskej časti sme slávnostne otvorili moderný a inovatívny Skatepark KVP, ktorý premení doteraz nevyužitý priestor pod mostom na Moskovskej ulici na jedinečnú športovo-komunitnú zónu. Súčasťou areálu je aj plocha pre parkour, moderný workout a najmä priestor, kde sa mladí ľudia môžu stretávať a aktívne tráviť čas.

Po úmrtí 11-ročného chlapca z regiónu Záhoria, ktoré je podľa predbežných informácií spájané s infekciou mozgu spôsobenou tzv. „mozgožravou“ amébou, hygienici na Slovensku spustili mimoriadne kontroly kvality vôd na verejných kúpaliskách.

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.