Slovenský kras oslavuje 20 rokov od svojho založenia
Národný park Slovenský kras oslavuje 20 rokov od svojho založenia. Je to druhý najmladší a štvrtý najväčší národný park na Slovensku. Informuje o tom Odbor komunikácie Štátnej ochrany prírody v tlačovej správe. Súčasťou Slovenského krasu sú jaskyne a priepasti, dnes je ich známych viac ako 1 350. Veľkým bohatstvom je tiež krasová voda, ktorá vyviera vo forme krasových prameňov na údoliach planín a zásobuje pitnou vodou okolité mestá a obce.
Územie národného parku je zároveň jedným z najvýznamnejších oblastí pre výskyt netopierov v rámci strednej Európy. „Na území národného parku bol počas zimného obdobia doposiaľ potvrdený výskyt 23 druhov netopierov. Ich celková početnosť v rámci monitorovaných priestorov sa pohybuje okolo 60-tisíc až 75-tisíc jedincov, pričom medzi najpočetnejšie druhy patria večernice malé, podkováre malé, netopiere obyčajné, lietavce sťahovavé a netopiere ostrouché,” uviedol riaditeľ správy národného parku Slovenský kras Ján Kilík.
Prvé zmienky o ochrane daného územia boli zaznamenané v roku 1925, keď bola zriadená čiastočná rezervácia Jasovské jaskyne s výmerou 200 hektárov. Postupne boli vyhlasované ďalšie chránené krajinné časti a v roku 1973 vyhláškou Ministerstva kultúry vznikla Chránená krajinná oblasť Slovenský kras. Zvýšením stupňa ochrany z chránenej krajinnej oblasti na národný park v roku 2002 boli vytvorené podmienky pre ucelenú a účinnejšiu ochranu územia aj na národnej úrovni. V roku 1977 bolo územie Slovenského krasu zaradené do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO Človek a biosféra (MaB). V roku 1995 boli jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggteleckého krasu v Maďarsku zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Zdroj: (SITA, gko;bfe)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.