Ako predísť hackerskému útoku? KSK vydal manuál
O úspešnom odvrátení hackerského útoku na počítačové siete Košického samosprávneho kraja sme vás informovali už v predošlom článku. KSK po skúsenosti s útokom hackerov posilnil ochranu voči kybernetickým hrozbám. Obeťami hackerov sa nemusia stať iba spoločnosti, čoraz častejšie sú nimi aj bežní ľudia. Práve kvôli spomínanému faktu, sa kraj rozhodol podať obyvateľom pomocnú ruku.
„Pre obyvateľov sme pripravili manuál, ako sa brániť pred hrozbami, ktoré číhajú na ľudí v prostredí internetu. Manuál bude určený najmä pre najohrozenejšie skupiny používateľov internetu, ako sú deti, seniori či malí a strední podnikatelia, ktorí nemajú dostatočné finančné prostriedky na zabezpečenie svojich IT sietí. Napriek tomu, že povedomie o kybernetických hrozbách narastá, nie všetci používatelia internetu dokážu včas odhaliť hroziace nebezpečenstvo. Preto je najväčšou výzvou v oblasti kyberbezpečnosti zvýšenie informovanosti našich občanov. A práve to sme sa rozhodli na župe zmeniť,“ vysvetlil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Počty kyberentických útokov sa za posledné roky zvyšujú, rastie takisto ich rafinovanosť, čo znásobuje aj ich negatívne dôsledky. Košická župa zdôrazňuje, že počítačová kriminalita predstavuje vážnu hrozbu a nemala by byť ignorovaná žiadnym používateľom internetu. Kyberzločinci považujú za svoje ciele čoraz častejšie Slovensko, samosprávne kraje či verejné úrady.
Manuál, resp. príručku, ktorej cieľom je informovať rizikové skupiny obyvateľov o možných rizikách a hrozbách internetových technológií je dostupná na webovej stránke KSK v sekcii Prevencia kriminality. V príručke sa dočítate aj o tom, ako sa brániť pred kybernetickými hrozbami. Netreba zabúdať, že ohrozené sú všetky vekové kategórie, najzraniteľnejšími sú práve seniori a deti. Verejne dostupné dáta ukazujú, že 75 percent hackerov sa zameriava práve na zneužitie identity získaním osobných údajov jednotlivcov.
„Košický samosprávny kraj pri kybernetickom útoku prešiel skúškou odolnosti. Je pozitívne, že okrem zlepšovania vlastných bezpečnostných opatrení posúva svoje skúsenosti s útokom ďalej. Aktivitu košickej župy pre zvýšenie informovanosti občanov v oblasti kyberbezpečnosti treba jednoznačne privítať. Je to prvá, no určite nie posledná aktivita v tejto oblasti. Je potrebné zamerať sa ešte viac na deti. Tie sú totiž nie len najzraniteľnejšou, ale aj najjednoduchšie ovplyvniteľnou skupinou a sú zároveň našou budúcnosťou. KSK má potenciál spájať odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, prepájať ich s učiteľmi IT či IT koordinátormi. Reálne ukážky útokov, diskusia a praktické precvičenie, ako bezpečnostné opatrenia reálne použiť v praxi, je síce náročnejšia cesta pre vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ale jej sekundárnym efektom môže byť zvýšený záujem o (nie len) IT technológie na školách,” povedal Peter Matej, odborník na kybernetickú bezpečnosť.
Zdroj: (web.vucke.sk, vu)
Odporúčané články
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.