Štátne divadlo venuje dnešné predstavenie opery Nabbuco všetkým Ukrajincom a Ukrajinkám
Dnešné predstavenie Verdiho opery o slobode venuje Štátne divadlo Košice (ŠDKE) všetkým Ukrajincom a Ukrajinkám. Informoval o tom Svjatoslav Dohovič zo ŠDKE.
“O mia patria si bella e perduta! – Ó, moja vlasť, tak krásna a stratená! – znie verš z azda najznámejšieho zboru všetkých čias Va, pensiero z opery Nabucco Giuseppe Verdiho. Zbor Židov v babylonskom zajatí sa stal symbolom boja národov za slobodu a v 19. storočí bol tajnou hymnou zjednocujúceho sa Talianska. Dnes v 21. storočí sme, žiaľ, opäť svedkami vojny, militantnej agresie, nevýslovného utrpenia ľudí i hrdinského odporu hrdého národa, ktorý je naším bezprostredným susedom. Rozhodli sme sa preto venovať dnešné predstavenie Nabucca všetkým Ukrajincom a Ukrajinkám ako malý príspevok k tomu, aby ich vlasť nebola už nikdy “si bella e perduta” – tak krásna a stratená,“ uviedol Dohovič.
Pred predstavením, ktoré sa začína o 19:00 v Historickej budove ŠDKE, zaznie štátna hymna Ukrajiny v podaní sólistov manželov Myroslavy Havryliuk a Maksyma Kutsenka, ako aj Zboru a Orchestra Opery Štátneho divadla Košice.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Bude zamračené, teploty okolo 1 až 3 stupne Celzia.
Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja Majo Porvažník a kandidát na primátora Košíc Martin Mudrák dnes spoločne oznámili spustenie crowdfundingovej kampane na Donio na podporu ich spoločného projektu „Žeby dobre bolo“. Ide o prvú komplexnú a profesionálnu víziu, ktorej cieľom je zmeniť Východné Slovensko a Košice z prežívajúceho regiónu na miesto európskeho významu.
Skauti a skautky, ktorí ho každý rok prinášajú na Slovensko, ho v stredu 17. decembra priniesli na košický magistrát.