Čo dokáže vianočné korenie?
Významný podiel na vianočnej atmosfére majú typické vianočné korenia. Tie nám príjemne pošteklia chuťové aj čuchové receptory. Nie každý však vie o ich liečivých účinkoch.
Väčšina korení blahodarne pôsobí na naše vnímanie Pri vôňach si často vybavujeme situácie, ktoré sme už niekedy zažili, alebo ľudí, s ktorými sme sa už stretli. Korenia však pôsobia pozitívne aj na náš fyzický stav. V čom dokážu vianočné korenia pomôcť ?
Škorica na upokojenie
Škorica má typickú podmanivú vôňu, ktorá nám pripomína obdobie Vianoc. Je obľúbenou prísadou do vianočných koláčov a vareného vína. Okrem toho dokáže v mrazivých dňoch rýchlo zahriať a napomáha pri spaľovaní tukov. Podporuje trávenie, znižuje cholesterol v krvi a pôsobí ako afrodiziakum. Jej vôňa má upokojujúce účinky a blahodarne pôsobí na našu psychiku.
Jej účinky poznali starí Egypťania už pred 2000 rokmi pred Kr. Slúžila ako liek proti horúčkam, ale aj ako príchuť do nápojov. V Číne bola škorica cennejšia ako zlato a používala sa aj namiesto platidla. Jej pôvod však pochádza z Indie, odkiaľ sa začala šíriť do celého sveta.
Vanilka proti nespavosti
Kto by si vedel predstaviť Vianoce bez vanilky? Je hlavnou prísadou do vianočných koláčov a rozvonia nám celý domov. U nás si vypestovala tradíciu vo forme vanilkových rožkov. Predstavuje životabudič pre činnosť srdca, takže si ju môžeme dopriať aj vo väčšom množstve. Pôsobí ako afrodiziakum a podnecuje zmyselnosť.
Voňavá vanilka je aromatické korenie, ktoré užívali Aztékovia na zbavenie sa nervozity a napätia. Pochádza z Mexika, kde bola známa ako medicína proti nespavosti. Jej pestovanie je veľmi náročné, a preto v súčasnosti patrí k najdrahším koreninám na svete. V obchodoch nájdeme jej lacnejší variant, tzv. vanilkový cukor, ktorý je ochutený o jej extrakt.
Klinčeky na chuť
Voňavé, liečivé, aromatické. Aj to sú klinčeky pochádzajúce z Madagaskaru. Majú výraznú a nezameniteľnú vôňu s ostrou chuťou. Spájame si ich väčšinou s vareným vínom, punčom a perníčkami.
Pomáhajú pri chrípke, nachladnutí a majú antibakteriálne účinky. Klinčeky obsahujú oleje, ktoré podporujú chuť do jedla. Možno, že aj to je dôvod, prečo nám vianočné koláče tak chutia. V ľudovom liečiteľstve sa prežúvali, aby zabránili bolesti zubov a odstránili nepríjemný zápach z úst.
Aníz na priedušky
Patrí medzi najstaršie korenie na svete. O používaní anízu sú zmienky už v egyptských papyrusoch. Dodnes sa v krajinách Orientu žuje kvôli podpornému pôsobeniu na trávenie. Aníz má aromatickú vôňu a štipľavo-sladkú chuť. Pridávame ho do koláčov a vieme ním ochutiť aj kompóty.
Môžeme ho využiť aj ako pomoc pri suchom kašli a boľavých prieduškách. Upokojuje podráždený žalúdok a v drvenej konzistencii pomáha pri čkaní a zápachu z úst. Jeho vôňa je upokojujúca a dokáže uľahčiť zaspávanie.
Badián proti reume
Badián je svojím hviezdicovitým vzhľadom veľmi atraktívne korenie. Zo všetkých vianočných korení je najdekoratívnejší. Okrem toho nám zlepšuje metabolizmus a má antivírusové účinky. Je aromatickejší ako aníz a používa sa pri výrobe liekov a kozmetiky.
Priputoval k nám až z ďalekej Číny, kde slúžil na osvieženie dychu. Pomáha nám pri tráviacich problémoch a v tradičnej medicíne je využívaný ako prostriedok proti reumatizmu.
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.