Utečencom z Ukrajiny má byť poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť

Utečencom z Ukrajiny má byť poskytnutá rovnaká zdravotná starostlivosť ako občanom Slovenskej republiky. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to uviedol vo svojom dnešnom vyjadrení k aktuálnej situácii na ukrajinských hraniciach. Ako poznamenal, krízový štáb na ministerstve zdravotníctva zasadá takmer každodenne alebo v prípade keď je to potrebné. „Sme v kontakte aj s ostatnými ministerstvami a inštitúciami ktoré túto situáciu riešia,” dodal minister.
Dnes ráno mali zástupcovia ministerstva zdravotníctva pracovnú poradu za účasti Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). „Veci, ktoré je potrebné riešiť, budú v skorej dobe nastavené tak, aby utečencom, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť, či už na takzvaných hotspotoch alebo počas pobytu na území SR, nech sú v akomkoľvek režime, bola poskytnutá tak, ako aj ostatným občanom SR a tak, aby každý kto bude potrebovať zdravotnú starostlivosť, ju v patričnej kvalite a rýchlosti aj dostal,” skonštatoval Lengvarský.
Čo sa týka testovania na COVID-19, minister uviedol, že na hotspotoch testovať nebudú, budú však testovať občanov Ukrajiny, ktorí sú umiestnení v záchytných táboroch alebo v iných zariadeniach. ÚVZ k tomu vydá v spolupráci s rezortom zdravotníctva metodické usmernenie.
Zdroj: (SITA, it;sam)
Odporúčané články

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na napájaní vetiev pri výstavbe obchvatu Košíc. Práce na napojení na už existujúce vetvy sa začali počas uplynulého víkendu, pričom bolo nevyhnutné úplne uzatvoriť pravý jazdný pás R4 pri križovatke Kechnec (smer Milhosť – Košice). V súčasnosti je už doprava v danom úseku bez obmedzení.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.